Len tak na okraj podávam jeden špecifický príbeh, pretože aj ten hovorí o tom, ako dnešné Rusko vyzerá a akými výzvami si prechádza. (facebook.com)
Bizarnosťou je, že tento príbeh zatiaľ nevytiahli naše hlavné propagandistické kanály, hoci by sa im celkom hodil.
Ale aj to svedčí o tom, ako fungujú. Len minimálne priamo sledujú, čo sa v Rusku deje, a informujú hlavne z materiálov už predžutých západnými zdrojmi. Takže aj tu im chvíľu bude trvať, kým sa chytia.
O čo ide? Tento rok sa rozvádzala jedna z najbohatších Rusiek, Tatjana Kim, väčšinová majiteľka najväčšieho internetového obchodu v krajine, Wildberries.
Obchod je významne aktívny aj v ďalších poststovietskych krajinách, má ročné zisky v desiatkach miliónov dolárov a zamestnáva skoro 50 tisíc ľudí.
Kim ho vybudovala do značnej miery sama, ale pomáhal jej aj manžel, ktorý sa stal aj menšinovým spoluvlastníkom.
Tento rok sa ale začali o významné aktívum ťahať nielen manželia, ale aj aj mimoriadne mocní ľudia, ktorých si jeden aj druhý vzali na pomoc (a ktorí možno stáli v pozadí aj dlhšie, zase, Rusko funguje dosť špecificky). Za Tatjanou stojí Sulejman Kerimov, jeden z najbohatších Rusov, aj senátor, pôvodom z Dagestanu. Patrí k menšine Lezgov.
Za manželom je pre zmenu čečenský prezident Kadyrov.
Vzťahy sa vyostrili potom, čo Tatjana podnik nechala prevziať inej, papierovo menšej firme. Manžel sa pokúsil prísť do centra firmy „vyjednávať“ s ostrými chlapíkmi, došlo k streľbe, dvaja mŕtvi.
Pred niekoľkými dňami Ramzan Kadyrov vyhlásil na stretnutí predstaviteľov čečenských silových zložiek, že si Kerimov a dvaja jeho spojenci, obaja poslanci Dumy, jeden z Ingušska, druhý z Dagestanu, naňho objednali nájomnú vraždu. A že on im vyhlasuje krvnú pomstu, podľa čečenských pravidiel.
Na stranu „odsúdených“ sa ale hneď postavil dagestanský prezident.
Situácia je to extrémne delikátna. Ruské média o nej informujú len veľmi okrajovo, boja sa, čo z toho všetkého ešte bude, ale nezávislé internetové kanály to celé čulo rozoberajú.
Celé je to nepríjemné v tom, že to ukazuje, čo všetko si môžu silní regionálni lídri dovoliť a ako zasahujú do rôznych oblastí biznisu.
Navyše, pripomína to aj iné eskapády Kadyrova, ktorý sa pomerne často vkladá do rôznych sporov, aj biznismenov aj celebrít, a niektoré urovná (nedávno jeden čečenský influencer so známymi z vrtochu dobil ruského influencera, je z toho nechutné video, potom sa mu ale musel na príkaz Kadyrova verejne ospravedlniť), inde sa vyhráža tak, že sa zdesení ľudia Kadyrovovi „dobrovoľne“ ospravedlnia v nejakom videu.
Ramzan je pritom sám osebe komickou postavičkou. Rád sa producíruje s tvrdými chlapmi, od hviezd akčných filmov ako Seagal či van Damme, po špičky MMA. Sám ale nevie ani boxovať ani zápasiť, hoci sa tak tvári, a jeho „sparringy“, kde akože porazí špičkového MMA borca, vyzerajú vrcholne trápne.
Ešte horšie to bolo, keď pred pár rokmi nechal zorganizovať boxerský zápas svojho vtedy 15-ročného syna, dokonca to prenášala televízia. Synček mal zjavne menšie a ľahšie rukavice ako jeho súper (!) a keď hrozilo, že ten ho napriek tomu knockautuje, rozhodca zápas prerušil a povedal, že vyhral mladý Kadyrov.
Proste, hanba, všade kde sa tento „líder“ z Kaukazu angažuje.
Bohužiaľ ale v Rusku súčasnosti sa to naozaj inak robí len veľmi ťažko. Ústredná moc potrebuje regionálnych lídrov, ktorí sú často všelijakí (pozor, sú aj kompetentní), ale hlavne musia zabezpečiť aký-taký poriadok.
Zvlášť to platí pre Kaukaz, kde nikdy nebolo ďaleko k výbuchom násilia, nielen čisto vojnového.
Rusko dneška je rôzne. Prudko sa zlepšujúca Moskva či Peterburg, ale aj takéto pozostatky starších časov.
V najostrejšej forme sme to videli minulý rok pri pokuse o určitý druh štátneho prevratu Jevgenija Prigožina, z ktorého sa stal ostrý kritik ako vojny na Ukrajine (kritizoval samotný nápad vtrhnúť tam, aj keď teda to bral tak, že keď už sa stalo, musí on a jeho armáda bojovať) tak velenia krajiny. A podľa ľudí, čo to všetko vtedy zblízka videli, to bola naozaj veľmi napätá situácia, krajina sa zatriasla.
Ja osobne im držím palce v tom, aby toto všetko čo najskôr prekonali. A myslím, že do nejakých desiatich rokov sa to aj podarí.
A aj niektoré špecifické regióny začnú vyzerať viac civilizovane.