Ústavný súd zrušil prvé kolo prezidentských volieb. Tie vyhral Calin Georgescu, kandidát, ktorý kritizuje NATO, je proti vojenskej pomoci Ukrajine a hlási sa k pomerne konzervatívnym politickým názorom. (facebook.com)
Súd sa odvolal na dokumenty tajných služieb, ktoré boli odtajnené v stredu.
Tie naozaj konštatujú pomerne silnú kampaň na TikToku v prospech Georgesca, vrátane nepriznanej reklamy v hodnote takmer 400 tis. eur plus fungovanie rôznych falošných účtov.
Problematické v celom príbehu sú dva momenty:
1. Dobré by bolo poznať kontext celej kampane. Otázka je, či ostatní kandidáti hrali čisto, alebo či Georgescu bol proste len jeden z viacerých, ktorí si pomáhali, ako sa dalo. Niektoré konštatovania v dokumentoch sú také blabla bez bližšej špecifikácie, zato s politickým kontextom, ako napríklad, že proti Rumunsku vraj boli použité podobné nástroje ako proti Moldavsku.
2. Úplne kľúčová je ale druhá vec: dokumenty konštatujú, že Georgescu mal ešte na začiatku novembra podporu 1 percenta voličov. Potom začal vďaka TikTokovej kampani stúpať. Pred prvým kolom už mal 10 percent a v ňom nakoniec dosiahol 22,94 percenta, najviac zo všetkých kandidátov.
To je ale katastrofálna výpoveď buď o stave prieskumov verejnej mienky alebo o rumunskej demokracii. Ako je možné, že kampaň na jednej zo sociálnych sietí, akokoľvek dobre zorganizovaná, môže za necelé tri týždne spraviť z takmer nulového kandidáta víťaza?
Mimochodom, rozhodnutie súdu bolo v Rumunsku prijaté dosť negatívne. Skritizovala ho aj Elena Lasconiová, liberálka, ktorá mala byť protikandidátom Georgesca v druhom kole volieb. Aj ďalšie strany rozhodnutie berú ako pokus klík, ktoré tradične ovládajú dosť neprehľadnú rumunskú politiku udržať sa pri moci.
Samotné rozhodnutie pritom zrejme veľa nezmení z hľadiska pozície Georgesca, ten je v aktuálnych prieskumoch populárny, ťažko si predstaviť, že by neprešiel cez opakované prvé kolo. Zato by mohlo zamiešať poradím na tretej a druhej pozícii. Lasconiová totiž len veľmi tesne, o pár desatín percenta, predbehla premiéra a kandidáta vládnej sociálnej demokracie. Ak bude mať rozhodnutie súdu nejaký dopad, tak na to, kto bude protikandidátom Georgesca. To je práve to, čo nahnevalo Lasconiovú a jej priaznivcov.
Medzitým v krajine prebehli aj parlamentné voľby, minulý víkend. Aj v tých sa dobre darilo konzervatívnym stranám kritickým k Západu či k NATO. Najväčšou stranou síce ostali sociálni demokrati, ale výrazne stratili. Majú však šancu nájsť si v parlamente spojencov, s ktorými tesne možno znovu zostavia vládu.
Znepokojenie nad pokračovaním vojny v blízkej Ukrajine a znechutenie zo západného zasahovania vo východnej Európe, je však v krajine pomerne reálne a zjavne rastie.