Dnes bolo celkom nenápadne oznámené, že Španielsko čoskoro vyšle k nám na Slovensko 700 vojakov.
Neexistuje, aby ich tu nejaká suverénna vláda po septembrových voľbách trpela.
Ešte raz opakujem: neexistuje.
Povinnosťou každej ozajstnej opozičnej sily je pripraviť konkrétne kroky ohľadom prítomnosti cudzích vojsk na území SR po voľbách.
Ja osobne som upozorňoval pri podpise obrannej zmluvy s USA pred časom: zmluva sama osebe nie je až taká nebezpečná, ako ju niektorí podávajú.
V skutočnosti má vláda SR stále právnu možnost vojakov USA proste vykázať.
To isté platí pre vojská iných členských štátov NATO. Ale treba na to pripraviť jasné právne podklady, aj diplomatickú podporu.
Nebezpečie týchto ťahov s vojakmi je v tom, že sa skúša slovenská politická scéna aj obyvateľstvo v tom, ako rýchlo si na prítomnosť vojsk zvyknú ako na nový normál.
A to sa nesmie stať.
Slovensko sa, mimochodom, z ukrajinskej vojny vôbec nepoučilo.
Je totiž jasné, že akýkoľvek pravdepodobný konflikt, ktorý nám hrozí a ktorý zároveň máme kapacitu sami zvládnuť bude vyplývať z rozpadov mocenských štruktúr.
Slovensko preto potrebuje mať oveľa lepšie kapacity síl rýchleho nasadenia. Budeme ich potrebovať, ak by sa územie Ukrajiny začalo v budúcnosti miestami stávať bezvládne.
Budeme ich potrebovať, v prípade, že EÚ bude musieť posielať výsadkárske sily do blízkeho pohraničia únie (južný Balkán, Líbya, prípadne Alžírsko či okolie) aby ochránili energetické trasy, prípadne zabezpečili lepšiu kontroly nad trasami používanými migrantmi.
Pretože bezpečnostná situácia sa jednoducho najbližších desať rokov v týchto oblastiach zlepšovať nebude, skôr naopak. A my by sme nemali chýbať, pretože z toho budú aj pre Slovensko vyplývať výhody.
A medzitým: cudzí vojaci von. Jednoducho tu nemajú čo robiť, je to doslova kolonizačné úsilie.
Ešte raz: neexistuje, aby tu boli nejaké stovky, a onedlho tisíce cudzích vojakov.