Jediné, na čo sa Ukrajina a NATO môžu spoliehať, aby vyhrali vojnu s Ruskom, je vnútorná nespokojnosť v Ruskej federácii. Konkrétne ide o „scenár vietnamskej vojny – keď verejnosť vyšla do ulíc a prinútila politikov zastaviť dobrodružstvo,” povedal ruský vojenský expert a publicista opozičného denníka Novaja Gazeta Valerij Širjajev v rozhovore s novinárom Alexejom Pivovarovom (v Ruskej federácii označovaný ako „zahraničný agent”). (hlavnespravy.sk)
Preto sa ruské vedenie snaží všetkými prostriedkami vytvoriť počas vojny na Ukrajine dojem „zahraničnej operácie” – že boje prebiehajú niekde ďaleko, zatiaľ čo v krajine pokračuje bežný život. „Všetkými prostriedkami sa snažia ľuďom ukázať, že sa nič zvláštne nedeje,” hovorí expert.
Podľa Širjajeva by pre Kremeľ vojenské víťazstvo spočívalo v „odtrhnutí takých podstatných častí od Ukrajiny, ktoré by viedli k likvidácii ukrajinského štátu v hraniciach z roku 1991 a vzniku nejakej inej Ukrajiny”.
Táto Ukrajina bude mať z pohľadu Ruskej federácie (ako to vidí expert) neutrálny status a malé ozbrojené sily. Podľa Širjajeva Rusko nebude schopné dosiahnuť tento cieľ bez úplnej porážky AFU.
Zároveň je podľa experta veľmi ťažké formulovať, čo je to „porážka Ruska”.
Tvrdí, že ani vyhnanie Rusov za hranice Ukrajiny z roku 1991 nebude znamenať úplnú prehru Ruskej federácie a koniec vojny, pokiaľ sa vo vnútri samotného Ruska neuskutoční „vietnamský scenár”.
„Rusko môže ustúpiť až k Rostovu na Done a potom sa opäť vrátiť. Vedie vojnu na svojich hraniciach,” hovorí Širjajev.
Expert sa tiež domnieva, že úplnej porážky Ruskej federácie sa Američania obávajú, pretože Moskva vlastní mohutný jadrový arzenál a „nevie sa, čo by sa s ním stalo v priebehu takéhoto kolapsu”.
Pokiaľ ide o „kórejský scenár” (prímerie pozdĺž frontovej línie), ten sa dá dohodnúť len vtedy, ak obe strany utrpia také výrazné ľudské a materiálne straty, že nebudú mať silu ďalej bojovať. Takisto „kórejský scenár” nie je možný bez medzinárodných záruk za účasti Západu, aby sa vojna nezačala neskôr znova.