Bolo 24. júna 1954 a Silvester Krčméry sa pred súdom v Trenčíne odhodlal povedať niečo, za čo mu mal hroziť trest smrti. Vtedy ešte obesením. (standard.sk)
Slávna reč sa končí dnes už všeobecne známymi slovami: „Vy máte moc, my máme pravdu.“ V podstate ide o definíciu antikomunizmu, alebo ak chcete samizdatu a slobodne mysliacich ľudí v čase totality. Krčméry bol odsúdený na 14 rokov a po prepustení patril k ústredným postavám tajnej cirkvi u nás a vo východnej Európe. V 60. rokoch odmietol aj prezidentskú milosť.
Keby žil Stalin, trest smrti by ho zrejme neminul. Stalin bol však rok po smrti, režim trochu – ale naozaj iba trochu – zmiernil. Stále tvrdo a kruto trestal, len trochu menej vraždil.
Krčméry tie odvážne slová povedal priamo tým najpreverenejším a najoddanejším reprezentantom komunistického režimu, priamo pred súdom, ktorý mal moc ho popraviť. Nuž, a stalo sa to dlho pred podobne odvážnymi výrokmi iných disidentov v celom východnom bloku. Dlho pred Solženicynom, Popieluszkom a Wojtylom, veľká postava poľského antikomunizmu – kardinál Wyszýnski – v tom čase ešte verejne podporí komunistov pred voľbami.
Dominik Tatarka len rok a pol predtým, 26. novembra 1952 v Pravde – pred popravou Slánskeho – na adresu Slánského, Frejka, Gemindera a Clementisa napísal, že sú to „ľudia bez citu, ako počítacie stroje rozumoví, mechanickí, neľudskí, v znásobenej miere neľudskejší, než akí boli všetci doterajší nepriatelia nášho ľudu, našej vlasti, budúcnosti nášho ľudu“.
Tatarka sa otočí a v roku 1956 vydá časopisecky, v roku 1963 knižne Démona súhlasu. Krčméry pre neho neskôr zohrá osudový význam, Tatarka ho nazve Apoštolom a vďaka nemu sa vráti ku katolíckej viere a zomrie vyspovedaný. V čase keď ešte Krčméry trpí na samotke, tento talentovaný štylista napíše:
„Kde, z akého pekla, z akej kloaky zjavili sa na svetle takéto netvory? Ešte sa hrozíme, lebo sme sa ešte nenaučili nezmieriteľne, nesmierne týchto zlosynov nenávidieť primerane ich zlotrilosti. To preto, že sme sa nenaučilii nezmieriteľne nenávidieť i v sebe, vo svojom myslení a konaní, čo nasiala táto banda. Ale naučíme sa!“
To všetko treba mať na pamäti, keď si dnes pripomíname 70. výročie slávneho Krčméryho prejavu. Bol to akt obrovskej odvahy a pokojného srdca.
Niet lepší spôsob, ako si ho pripomenúť, než si ho nanovo dnes prečítať. Alebo si pustiť video, kde odznie jeho úryvok v podaní herca Mateja Marušina. A ak ste z Trenčína alebo okolia, možno prísť vzdať úctu a vďaku pred krajský súd na námestí sv. Anny. Prípadne si veľký prejav tohto významného muža pripomenúť tam, kde sme. Silvester Krčméry si to zaslúži, téma konfliktu moci a pravdy je večná, on v tomto konflikte obstál mimoriadnym spôsobom.