Minister vnútra Ivan Šimko chce zmeniť pozíciu Slovenska k prerozdeľovaniu migrantov v EÚ, aby sme boli solidárni s inými štátmi. Ide tým proti konsenzu, za ktorým stojí dlhé roky celé politické spektrum. S výnimkou Progresívneho Slovenska a najnovšie ministra Šimka. (standard.sk)
„Slovensko by malo byť otvorené európskemu riešeniu utečeneckej témy a podieľať sa na ňom. Jednak preto, lebo nejde o len o čísla, ale o milióny konkrétnych ľudských osudov, a jednak aj preto, aby sme boli solidárni s členskými štátmi Európskej únie, ktoré sú dnes prvé na rane,“ napísal Ivan Šimko, minister vnútra prezidentkinej vlády, na svojom Facebooku.
Šimko žiada zmenu našej doterajšej politiky, za ktorou stáli všetky slovenské vlády, od kedy sa táto téma začala na pôde EÚ riešiť ešte od čias Vladimíra Palka. Najostrejšie spory medzi Slovenskom (a štátmi V4) a EÚ a Berlínom sa odohrali po migračnej kríze v roku 2015, keď EÚ tlačila na prijatie povinných kvót, ktorými by boli imigranti z krajín, ako Nemecko či Taliansko, povinne prerozdeľovaní do iných štátov EÚ.
Ficova vláda vtedy tento program odmietla, pričom rozhodujúcu rolu zohralo zoskupenie V4, ktoré sa po zmene vlády v Poľsku postavilo návrhu na povinné prerozdeľovanie migrantov medzi štátmi EÚ.
Štáty V4 v tejto téme obstáli a Berlín s Bruselom museli ustúpiť. Slovenské vlády presadzovali politiku, na ktorej bol doma konsenzus. Podporovali ju všetky strany okrem Most-Híd a neskôr Progresívneho Slovenska. Podporoval ju aj Migračný úrad, kým sa jeho predsedom za vlády premiéra Matoviča a ministra Mikulca (obaja OĽaNO) nestal Ján Orlovský, ktorý prišiel zo Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti. Všeobecne to u nás bolo vnímané ako konsenzuálna vec so širokou podporu spoločnosti aj politických strán.
Až prišiel Ivan Šimko, ktorý si pár slovami otvára dvere k ostrému obratu. Pretože podľa ministra Šimka: „Ide o veľkú mravnú tému našej doby, a preto sa k nej nestavajme ani sebecky, ani alibisticky!“ (Výkričník je jeho.)
Šimko je člen KDH, ktorý má pozastavené členstvo v strane, do vlády ho vybrala prezidentka Čaputová.
Vec je vážna, pretože zajtra, vo štvrtok 8. júna, sa na Rade ministrov vnútra EÚ bude rokovať o reforme spoločného európskeho azylového systému (CEAS).