V sobotu 30. septembra prebehli na Slovensku mimoriadne voľby. Súťažili v nich v podstate dva tábory – socialistický na čele s Robertom Ficom a jeho stranou SMER – slovenská sociálna demokracia a liberálny až progresívny na čele s Michalom Šimečkom a jeho stranou Progresívne Slovensko. Jasne zvíťazil socialistický tábor Roberta Fica s takmer 23 % hlasov pred liberálnym/progresívnym Michala Šimečku s takmer 18 % hlasov. Prezidentka Zuzana Čaputová doručila Ficovi poverenie na vytvorenie novej vlády.
Oba tábory sa líšia najmä v otázkach etických a v otázkach zahraničnej politiky. Slovenský socialistický tábor sa pridržiava tradičnej európskej morálky, vychádzajúcej z kresťanstva, z jedinečnosti manželstva muža a ženy. Jedinečnosť manželstva muža a ženy (výlučnosť) je zakotvená v ústave, pôvodne na základe dohody Smeru a KDH.
V zahraničnej politike chce slovenský socialistický tábor prispieť k dosiahnutiu mieru na Ukrajine rokovaním, nebude dodávať zbrane Ukrajine, má porozumenie pre argumentáciu Ruska o príčinách vojny.
Liberálny/progresívny tábor si v etických otázkach ďalekosiahle osvojil postoj západných liberálov. V predvolebnej televíznej diskusii Michal Šimečka nevedel odpovedať na otázku, koľko existuje pohlaví. Zákonné zakotvenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia považujú za svoj minimálny program. V zahraničnej politike stoja na jednoznačne protiruských pozíciách. Ukrajinu chcú dostať do NATO bez ohľadu, čo to bude znamenať pre mier v Európe. Človek sa diví ako mohli dostať toľko hlasov.
Možno predpokladať, že väčšina členov Slovensko-ruskej spoločnosti má bližšie k slovenskému socialistickému táboru na čele s Robertom Ficom, čiže voľby sa pre nás skončili vcelku dobre. Kľúčovú úlohu pri vytváraní vlády zohrá polosocialistická strana Hlas na čele s Petrom Pellegrinim. Ku komu sa pridá Hlas, ten bude mať väčšinu na zostavenie vlády. Hlas vznikol odštiepením od Smeru po vražde Jána Kuciaka a jeho priateľky v roku 2018 a po mediálnej masáži, ktorá nasledovala. Socialisticky orientovaní členovia (a funkcionári) v ňom prevažujú. Dúfajme, že tentoraz odolajú novému mediálnemu tlaku, ktorý sa asi obnoví a bude ich tlačiť do vlády so Šimečkom. Ak vznikne vláda na čele s Ficom, aspoň na čas by sme mohli byť za vodou.
Po dvoch volebných porážkach sa dostalo do Národnej rady Kresťanskodemokratické hnutie. Kresťania do politiky na Slovensku patria, ale (okrem kmeňových kresťanských tém) v súčasnosti v nej pôsobia rozpačito. Žiadna nová Sviečková manifestácia sa na Slovensku nečrtá.
Ešte pár slov k Ukrajine. Keď minulý rok začala ruská vojenská operácia a dala si za cieľ – okrem iného – denacifikáciu Ukrajiny, mohlo nám to znieť prekvapujúco. Ale potom prišli zajatí azovci s vytetovanými hákovými krížmi na tele, ich zástavy s druhovo príbuznými znakmi s hákovými krížmi.
Koncom septembra ukrajinský prezident navštívil kanadský parlament. Tam mu predviedli Jaroslava Hunku, bojovníka ukrajinských Waffen SS. Zelenskyj ho okázalo pozdravil. Len za to, že Hunka za vojny zabíjal Rusov (boli to Sovieti z celého ZSSR). Hunkova jednotka SS počas SNP bojovala na Slovensku proti partizánom.
Teraz pribudol ďalší zaujímavý prípad. Zelenskyj menoval ukrajinskú vojenskú jednotku po Jevhenovi Konovalcovi, vodcovi organizácie OUN. Konovalec začal za I. svetovej vojny, medzi vojnami vykonával teroristické útoky v Poľsku. V roku 1938 ho zabil sovietsky agent.