Uverejňujeme príhovor, ktorý predseda Slovensko-ruskej spoločnosti predniesol na II. kongrese Medzinárodného hnutia rusofilov.
Stretávame sa na medzinárodnom stretnutí rusofilov v Moskve a máme možnosť povedať svetu i sebe, prečo sme rusofilmi.
Môžeme povedať svetu, že v kľúčových momentoch svetových dejín Rusi bránili a zachovávali svoju slobodu a slobodu iných. Naposledy v 2. svetovej vojne, pre Rusko vo Veľkej vlasteneckej vojne, bez boja a obetí Ruska pod menom Sovietsky zväz, by víťazstvo nad Hitlerom nebolo bezpodmienečné. Po vojne, až do 70. rokov minulého storočia, by sa bez priamej či nepriamej podpory Ruska mnohé krajiny nedokázali oslobodiť spod koloniálnej nadvlády.
Aj teraz. Minulý rok došlo v Nigeri k vojenskému prevratu. Niger patril do takzvaného frankofónneho sveta a je bohatý na urán. 20 % prevádzky francúzskych jadrových elektrární zabezpečoval nigerský urán. Ako sa po prevrate ukázalo, francúzske spoločnosti predávali nigerský urán na aukciách v Európe za približne 200 dolárov za tonu, no Nigeru zaplatili len 5 % z tejto sumy. Francúzska armáda mala základňu v Nigeri a po prevrate profrancúzska organizácia štátov ECOWAS predložila novej nigerskej vláde ultimátum na znovudosadenie zvrhnutého prezidenta. Francúzsky prezident podporil sankcie proti Nigeru. Nová vláda nepriniesla starého prezidenta k moci a ruské súkromné vojenské jednotky sa presunuli do Nigeru. Bolo zrušené ultimátum a francúzska základňa bola tiež zrušená. Čítal som, že novú zmluvu na ťažbu uránu získala ruská spoločnosť a Nigeru platí 50 % predajnej ceny uránu, čo je 10-krát viac ako predtým francúzska spoločnosť. Potom sa už nemožno čudovať smiešne agresívnym slovám francúzskeho prezidenta na adresu Ruska.
Obmedzenia klasickej ruskej kultúry v západnom svete sú tragikomické.
Povedzme si pár slov o dôvodoch nášho vlastného rusofilstva. Rusko pomohlo mnohým malým krajinám v Európe a vo svete. Krajiny západnej a strednej Európy sú takmer všetky členmi Európskej únie. Poľský poslanec Európskeho parlamentu Ryszard Legutko pozná Európsku úniu zvnútra a nedávno v rozhovore pre český magazín uviedol, že Európska únia je vlastne Západoeurópska únia a stredoeurópske krajiny považuje za partnerov, ale menejcenných. Nedávno sme boli svedkami toho, ako Európska únia priamo vydierala Maďarsko len preto, aby ho zbavila práv, ktoré mu prináležali podľa charty EÚ. Maďarsko sa rozhodlo pred vydieraním radšej ustúpiť. Rusko už desaťročia pomáha Európe rozvíjať jej hospodárstvo dodávaním zemného plynu, ktorý je lacnejší ako americký. Minulý rok explózia pod vodou poškodila plynovod Nord Stream a všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že do toho boli zapletení Američania. Explózia spôsobila škody najmä ekonomike Nemecka a celej Európy, no všetky krajiny západnej a strednej Európy radšej platia za drahý americký plyn. Obávajú sa žiadať výsledky vyšetrovania výbuchu. Unipolárny geopolitický systém neumožňuje malým štátom brániť svoje práva pred „svojím“ hegemónom. Ak by ruská súkromná vojenská skupina neprišla do Nigeru, predchádzajúci prezident by sa vrátil k moci a Niger by naďalej dostával len 5 % z ceny uránu vyťaženého na jeho území.
K nášmu rusofilstvu patrí pochopenie, že nahradenie unipolárneho sveta multipolárnym, v ktorom bude Rusko jedným z pólov, umožní aj malým národom chrániť svoje práva.
Alexander Blok napísal verše:
Skýt vás už nebude chrániť,
A sám do boja nepôjde (…)
To čaká Európu a Ameriku s ich súčasnou politikou.
Rusofili mali pravdu.
Moskva, 27. február 2024