Prejav na verejnom zhromaždení vo Viedni pri príležitosti 340. výročia víťazstva kresťanských vojsk nad osmanskou armádou a ukončenia obliehania mesta.
Dámy a páni, milé Viedenčanky, milí Viedenčania!
Pred viac než 300 rokmi chýbali doslova desiatky hodín a pevnostné múry okolo Viedne by boli podkopané, vyhodené do vzduchu a Viedeň by boli dobyli Osmani. Ale spojení kresťania viacerých krajín pod vrchným velením poľského kráľa Jana Sobieskeho prišli včas a zvíťazili. Keby bola padla Viedeň, zo strednej Európy by brali rodičom ešte viac chlapcov za janičiarov, dievčatá do háremu, otvorila by sa cesta na Rím. Viedeň neoslobodilo poľské, nemecké, rakúske či iné vojsko, ale spojená kresťanská armáda. Ešte v tom istom roku oslobodila mesto Nové Zámky na dnešnom Slovensku, náboženské centrum Ostrihom v Maďarsku. V nasledujúcich rokoch, desaťročiach a storočiach kresťania vytlačili Turkov z celého Maďarska, Balkánu, Grécka až po Bospor a Dardanely. Víťazstvo pod Viedňou urobilo z Rakúska európsku veľmoc.
Aj po troch storočiach v prvom rade vzdávame hold hrdinom víťazných kresťanských armád, vzdávame úctu padlým kresťanom v boji. Vzdávame hold prímasovi Uhorska, Slovákovi Jurajovi Slepčianskemu (maď. Szelepcsényi). Práve on bol úspešný pri získaní poľského kráľa pre obranu Viedne. Jurajovi Slepčianskemu ako malému chlapcovi tureckí vojaci zabili rodičov. Ako sirota sa vypracoval z dedinského pastiera na prímasa Uhorska. Za života Juraja Slepčianskeho nazývali „záchranca Viedne“. Pochovaný je v bazilike v Mariazelli.
Vzdávame hold kapucínskemu mníchovi a kazateľovi Marekovi z Aviana. Počas obliehania mesta povzbudzoval obrancov s krížom priamo v bitkách. Pochovaný je v kapucínskom kláštore tu vo Viedni. Legenda vraví, že Marek z Aviana je pôvodcom kapučína. Po porážke Turkov pri Viedni kresťanské vojská ukoristili veľa čiernej kávy. Mleli si ju, ale samotná káva bola horká a nie veľmi chutná. Marek z Aviana do nej dal med a mlieko a vznikla káva, ktorá dostala názov kapučíno a taká sa už dá piť.
Kresťanská armáda, ktorá oslobodila Viedeň, pozostávala z viacerých národov. Na tomto zhromaždení vystupujú rečníci tiež z viacerých národov. Sme dedičmi vtedajších bojovníkov pri Viedni a spája nás úcta k našim predkom bojujúcich za slobodu Viedne a vďačnosť za záchranu ideí, ktoré vyznávame aj dnes.
Bitka pri Viedni pred tromi storočiami bola najdôležitejšou bitkou v dejinách mesta a skončila pre mesto úspešne. Niektorí sme sem dnes prišli spoza rakúskych hraníc a musíme sa diviť, že toto zhromaždenie je jediné, ktoré takto verejne oslavuje dôležité víťazstvo. Oficiálna Viedeň a rakúsky mediálny mainstream vyvolávajú dojem, že pred 340-timi rokmi by skôr obliehateľom otvorili brány mesta, než by ho bránili. Ale my budeme oslavovať staré víťazstvo a brániť idey, pod ktorými vtedy naši predchodcovia zvíťazili. Pretože veríme v ich opätovné víťazstvo. Na príklade Viedne vieme, že nemáme ustupovať, pretože ústup vedie len k porážke. Ustúpiť nie je kam, za nami je Dunaj. My z bývalých komunistických krajín máme čerstvú skúsenosť, že rôzne nové bláznivé idey, na ktorých chcú poniektorí postaviť spoločnosť, sú len prechodné a znovu zvíťazia idey, ktoré zvíťazili pred 340-timi rokmi. A my s nimi.
Ďakujem za pozornosť.
Viedeň, 11. septembra 2023