29. apríla Medzinárodné hnutie rusofilov a iné združenia usporiadali online diskusiu o perspektíve nahradenia unipolárneho usporiadania sveta multipolárnym. Zúčastnilo sa viac než 120 osôb zo 63 krajín, od Číny po Latinskú Ameriku. Organizátori pozvali aj predsedu Slovensko-ruskej spoločnosti. Každý z debatérov mal na prejav čas v rozmedzí 7-10 minút. Prvú vetu mohol povedať vo svojom rodnom jazyku, ďalšie v oficiálnom jazyku OSN (angličtina, arabčina, čínština, francúzština, ruština, španielčina). Pripájame diskusný príspevok Jána Čarnogurského.
Milí priatelia vo svete. Pozdravujem vás z Bratislavy na Slovensku, pri rieke Dunaj.
Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívil Moskvu minulý mesiac a pri odchode povedal prezidentovi Putinovi: „Teraz sa dejú zmeny, ku ktorým nedošlo počas 100 rokov. A my spoločne robíme tieto zmeny.“
Čínsky prezident bol príliš skromný. Rusko a Čína uskutočňujú koordinovanú politiku, ktorá zmení svet viac ako o jedno storočie. Pre takúto zmenu musia byť splnené dva predpoklady: je potrebné mať víziu lepšieho svetového poriadku ako je doteraz, a zároveň mať silu zbaviť unipolárny svet hegemóna.
Na celom Západe má deep state neúmernú moc. Firmy a jednotlivci, ktorí sú nevolení a nie všetkým známi, určujú politiku štátu a ovplyvňujú prácu médií.
Slovensko nikdy nemalo otroctvo, nikdy sme nedovážali kontrolovanú pracovnú silu zo zahraničia, no slovenská futbalová reprezentácia si musela pred medzištátnym zápasom pokľaknúť na znak ľútosti za zločiny, ktoré Západ spáchal na otrokoch. Až po rozhorčení slovenskej verejnosti s tým prestali.
Žiadna stredoeurópska krajina sa voličov neopýtala, či súhlasia so zapojením svojej krajiny do vojny na východe, no vlády tzv. Bukurešťskej deviatky vedenej Spojenými štátmi (tie nie sú členom B9) vo februári schválili rozmiestnenie zahraničných jednotiek NATO na svojom území, vraj na posilnenie ich ochrany. Azda s výnimkou Poľska, žiadna vláda v strednej Európe nemá od svojich voličov mandát na politiku, ktorá by viedla k účasti krajiny vo vojne.
Formálne demokraticky zvolené vlády, parlamenty a hlavy štátov často nepožívajú dôveru väčšiny občanov. Podľa prieskumov verejnej mienky sa takmer polovica občanov USA domnieva, že posledné americké prezidentské voľby boli zmanipulované.
Vytvorenie viacerých pólov moci vo svete znemožní jednostranné ovplyvňovanie voličov a obnoví dôveru v demokraciu. Zabráni sa uvaleniu jednostranných ekonomických sankcií či teroristickým operáciám, ako je výbuch plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. (Všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že do výbuchu boli zapojené Spojené štáty, no celá Európska únia sa bojí povoliť nezávislé vyšetrovanie a určiť vinníka.)
Politika Spojených štátov umožnila Rusku a Číne konať koordinovane. Týždeň po návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve podpísal prezident Putin novú koncepciu ruskej zahraničnej politiky, ktorá je voči Západu tvrdšia ako predchádzajúca. Námestník ruského ministra zahraničných vecí zároveň vymenoval ruské vojenské ciele na Ukrajine, ktoré sú tvrdšie ako na začiatku vojenskej operácie.
Vojna na Ukrajine je katalyzátorom zmeny svetového poriadku.
Členské štáty BRICS už vytvárajú väčší HDP ako krajiny G7. Americký dolár stráca svoje výhradné postavenie medzinárodnej rezervnej meny.
Ukrajina dostáva zbrane a peniaze z celého NATO (ktoré má spolu 900 miliónov obyvateľov), ale Rusko so 150 miliónmi obyvateľov si zachováva strategickú iniciatívu. Sila potrebná na to, aby bol svet zbavený doterajšieho hegemóna, už tu je.
To, ako sa zmení svetový poriadok, závisí od ďalšej dôležitej okolnosti. V Rusku, Európe a Amerike je duchovným základom života ľudí kresťanstvo. V Rusku a východnej Európe prevláda pravoslávie, v strednej a západnej Európe a v Amerike katolicizmus. Medzi týmito dvoma vetvami kresťanstva dlho vládnu chladné vzťahy. Počas storočí západnej hegemónie sa v očiach ľudí zdá, že sa katolícka cirkev príliš pripútala k západným krajinám. Dnes je katolícka cirkev rovnako pod útokom pokrokových liberálov ako pravoslávna cirkev. Podpísanie spoločného memoranda medzi rímskym pápežom a moskovským patriarchom na letisku v Havane v r. 2016 bolo dobrým krokom k zlepšeniu vzťahov.
Počas rusko-ukrajinského konfliktu používa pápež na verejných podujatiach ruské aj ukrajinské symboly a ukrajinský štát opakovane protestuje. Cieľom by ale malo byť bratské spolunažívanie katolíkov a pravoslávnych.
Bratislava, 29. apríla 2023