Predseda vlády Robert Fico v nedeľu (22. 12.) navštívil Moskvu a stretol sa s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na rokovaní o medzinárodných otázkach, vojne na Ukrajine a ekonomických otázkach, najmä o dodávkach ruského plynu a ropy na Slovensko po vyhlásení ukrajinského prezidenta, ktorému skončilo funkčné obdobie, Vladimíra Zelenského, že Ukrajina 1. januára zatvára kohútiky plynového a ropného potrubia cez Ukrajinu na Slovensko a do ďalších krajín.
Slniečkárske médiá hneď spustili krik proti Ficovej návšteve. Zelenskyj sa vyjadril, že Slovensko by malo prestať kupovať lacnejšiu ruskú ropu a plyn a prejsť na drahšie energie z iných krajín, veď Ukrajina stráca viac než Slovensko. Ukrajina stráca životy a krv svojich občanov, kým Slovensko „len“ peniaze. Zelenského vyjadrenie bolo vyjadrením úspešného komedianta, nie neúspešného politika. Ukrajinské problémy s dopravou ruských energonosičov dvíhajú ich svetovú cenu tak, že Rusko inkasuje za svoje energonosiče viac než pred vojnou a záujemcov má dosť v Ázii. Ďalšie zavretie kohútikov na Ukrajine znovu dvihne ich cenu. Všetkej násilne vyliatej krvi je nám ľúto, ale nech si Zelenskyj spytuje svoje svedomie, ako sa sám zaslúžil o vylievanie ukrajinskej krvi, keď v apríli 2022 podľahol rečiam britského predsedu vlády Borisa Johnsona a roztrhal istanbulskú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou o ukončení začínajúcej sa vojny. Trochu viac intelektuálnej a morálnej sily Zelenského by bolo stačilo, aby sa ukrajinská krv viac nevylievala. Zaujal Zelenskyj stanovisko k slovám amerického senátora Lindseya Grahama, že Západu sa vyplatí bojovať na Ukrajine, keď Američania tam nezomierajú a Ukrajina má nerastné bohatstvo za desiatky miliárd dolárov a toto bohatstvo sa po vojne môže dostať do okruhu dosiahnuteľnosti Spojených štátov (on to povedal jednoduchšie)?
Keby to bolo účtovnícky možné, všetkým slniečkárskym protestujúcim by sa mal plyn a benzín účtovať za americké ceny, ostatným občanom za ruské.
Nie je účelom tohto článku a nie je tu ani priestor, do hĺbky rozoberať súčasný konflikt medzi Ruskom a Západom. Ale Slovensko chcelo ísť do západných štruktúr po štyroch desaťročiach komunizmu a po sľube amerického ministra zahraničia za prezidenta Georgea Busha st., ako aj nemeckého kancelára Helmuta Kohla, že NATO sa nebude rozširovať na východ. Pravda, pre západné elity, najmä anglosaské, je klamanie business as usual. Keď sa ukázali náznaky, že to nebude tak, na rozhraní r. 2002/2003 sme spustili zber podpisov za referendum o vstupe do NATO. Proti nám išla celá vládna propaganda a k referendu nedošlo.
Nastupujúci americký prezident Donald Trump hrozí, že USA vystúpia z NATO (bodaj by!!!), vojnu na Ukrajine, ktorú sami vyvolali, viď vyjadrenie diplomatky Victorie Nulandovej v americkom Kongrese, prehodia na plecia Európy a zbrojné výdavky členských štátov by sa mali zvýšiť na 5 % HDP. Európske úpadkové elity, namiesto toho, aby hľadali dohovor a kompromis s Ruskom, ešte stupňujú rétoriku proti Rusku. A naši slniečkári chcú byť na čele. Opýtal sa niekto Ursuly von der Leyenovej, Kallasovej alebo aspoň nášho Michala Šimečku, či by vedeli v prípade konfliktu s Ruskom ubrániť európske územie pred ruskými raketami? Prečo potom ženú Slovensko a Európu do útoku na Rusko? Nečítali o Stalingrade?
Vladimír Putin nedávno na rozhovore s ruskými občanmi, za prítomnosti aj západných novinárov, vyzval Západ na technologické preteky. Nech vyznačia na Ukrajine areál (nemusia to byť budovy) a dopravia do okolia všetky svoje protiraketové zbrane. Rusko potom vystrelí na areál raketu Orešnik, či ju západné protiraketové zbrane zachytia a zneškodnia. Pristúpenie na preteky doteraz neprišlo a asi ani nepríde. Ale veď aké by to bolo zosmiešnenie Ruska, keby Orešnik zachytili.
Robert Fico cestoval do Ruska, lebo nie je vazalom Západu ako novinári v SME, Denníku N, Aktualitách, .týždni a účastníci demonštrácií na námestí SNP v Bratislave. V politike Roberta Fica, ako sa prejavuje, vlastenectvo k Slovensku a Európe (podpísal prihlásenie sa k EÚ) nie je prázdnym slovom. Kedy naposledy slniečkárske médiá a slniečkárski politici použili slovo vlastenectvo ako slovo a ako čin?
Slovenskí vlastenci podporujú cestu Roberta Fica do Moskvy.