Pripájam prejav, ktorý som predniesol pri Dóme svätého Štefana vo Viedni. Pod textom je video z manifestácie. Výňatok z mojej reči začína v čase od 5:54 min. Pod videom nájdete fotografiu a pochopíte, na koho som v príhovore narážal.
Dámy a páni, milí priatelia,
Viedeň je krásne mesto. Po stáročia ho budovali a obohacovali generácie našich predchodcov, obyvatelia celej monarchie. V tomto meste je uchovaný talent a dielo nielen stavbárov. Neďaleko Schönbrunnu je dodnes ulica pomenovaná po generálovi Hadíkovi – Hadikgasse. Pochádzal zo šľachtického rodu na dnešnom území Slovenska. Za Márie Terézie s jednotkou husárov obsadil Berlín. Len na dva dni, ale pustil do sveta pojem „husársky kúsok“. V katedrále za nami sobášili Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho hudbu počúva stále celý svet. Všetkých týchto ľudí viedli idey, ku ktorým sa aj my hlásime.
Keď som však dnes išiel zo stanice sem, mesto poskytovalo strašný obraz. Ulice boli plné ľudí, vedených ideami, pred ktorými nás musí teraz chrániť polícia. Ideami, ktoré neponúkajú vzostup. Nemecko-židovský spisovateľ Franz Kafka, žijúci vtedy v Prahe, napísal v Liste otcovi: „Oženiť sa, založiť rodinu, prijať všetky deti, ktoré sa narodia, starať sa o ne v tomto neistom svete a dokonca ich aj trochu viesť je podľa môjho presvedčenia to najvyššie, čo sa človeku môže podariť.“ Tí na druhej strane sa o to ani nesnažia.
Pochod za rodinu tu vo Viedni je dobrou príležitosťou, aby sme budovali solidaritu medzi blízkymi národmi teraz, v 21. storočí, metódami 21. storočia a vymieňali si nové skúsenosti. Môžem vám oznámiť dobrú správu zo Slovenska. V tomto roku bol konečne prijatý zákon, dokonca ústavný zákon o posilnení finančného spojenia medzi rodičmi a deťmi. Už dostal ľudový názov rodičovský bonus. Podľa tohto zákona penzia rodičov detí, ktoré pracujú a odvádzajú štátu dane, sa zvyšuje o určité percento z daní detí. Tento projekt rozpracovali na nemeckých a amerických univerzitách, ale doteraz nikde z neho neurobili zákon pre odpor takých ľudí ako sú tamtí. Prijatý slovenský zákon aspoň čiastočne vyrovnáva príjem najmä ženy, ktorá v súvislosti s pôrodom určitý čas nepracuje v zamestnaní a stráca príjem, ktorý by jej zvyšoval penziu. Zatiaľ sa rodičom pracujúcich detí penzia zvýši o 1,5 % daní, ktoré platia ich deti. Percento daní sa môže postupne zvyšovať podľa finančnej situácie štátu. Doteraz štát platil sociálne dávky tamtých ľudí z daní, ktoré platia naše deti, teraz sa podpora trochu vyrovná. Prijatie zákona bolo politickým zápasom na Slovensku a najviac sa stavali proti prijatiu zákona ľudia, ktorí sú možno aj tu na námestí. Solidarita nie je ich silnou stránkou.
Solidarita v rodine je základom, ale, žiaľ, Európa stojí pred výzvou, aby sa oprela o solidaritu svojich národov. Na okrajoch Európy sa množia vojny. Následky vojny v Juhoslávii ešte nie sú prekonané a už zúri vojna na Ukrajine. Je nám ľúto ukrajinského ľudu a prajeme mu skoré ukončenie vojny. Na Slovensku úrady registrujú okolo 100-tisíc ukrajinských utečencov. V médiách sa neobjavili žiadne významnejšie problémy pri umiestňovaní utečencov na Slovensku. Deti navštevujú spravidla slovenské školy po krátkom kurze slovenčiny. Sme slovanské národy a proces zaradenia sa do slovenskej spoločnosti emigrantom netrvá dlho. Na emigrantoch z Ukrajiny vidíme priam na dotyk ruky, že oni musia teraz riešiť základné životné problémy a nemusia byť ešte vystavení sociálnemu inžinierstvu spojenému s gender ideológiou. Sociálnemu inžinierstvu nechceme byť vystavení ani my, domáci obyvatelia. Ale to dosiahneme, až keď bude Európa schopná sama riešiť svoje problémy. Už sto rokov toho nie je schopná.
Možno budeme musieť znovu začať vo svojich rodinách.