Budúcnosť sa rodí z prítomnosti a minulosti a minulosť a prítomnosť ovplyvňuje budúcnosť. Celý svet zaujíma, ako a kedy skončí vojna na Ukrajine.
K otázke sa nedávno vyjadrila Fiona Hillová, v rokoch 2017 až 2019 riaditeľka oddelenia pre východnú Európu a Rusko americkej Národnej bezpečnostnej rady (poradný orgán prezidenta so sídlom v Bielom dome), teraz odborná pracovníčka Brookings Institution vo Washingtone. Niekoľko rokov sa zúčastňovala na zasadnutiach Valdajského klubu v Moskve. Ruskej problematike sa venuje desaťročia, hovorí dobre po rusky a pozná sa s ruskými odborníkmi na zahraničnú politiku.
V článku v magazíne Foreign Policy (v podkladoch nie je uvedené číslo) píše o dohode medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule z marca-apríla minulého roku. Moskva sa zaviazala ukončiť svoju špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, stiahnuť svoje vojská a garantovať bezpečnosť Ukrajiny, ak sa Ukrajina zaviaže nevstúpiť do NATO, do ústavy zakotviť svoju neutralitu a zaručiť status ruskojazyčného obyvateľstva. Rusko dokonca stiahlo svoje vojská od Kyjeva – ako píše Hillová. Dohoda sa dostala na stôl Bidenovi, ten ju zamietol a zamietol ju aj vtedajší britský predseda vlády Boris Johnson. Dosiahli, že ju zamietol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sľúbili mu vojenskú a mediálnu podporu a prekvitanie Ukrajiny. Hillová ďalej píše, že Rusko zobralo na seba veľké riziko, pretože táto dohoda bola už druhým pokusom o dohodu so Západom. Prvým pokusom bola Putinova ponuka z decembra 2021, ktorú Západ odmietol. Putin išiel do rizika, ale predpokladal, že Západ ju opäť odmietne. Tak sa aj stalo. Ale veľká hra vyžadovala veľké stávky. Fiona Hillová píše, že Západ sa nechcel dohovoriť. Prijatie dohody považoval za slabosť Ruska. Znovu Rusko oklamal. Cena klamstva bude vysoká. Vtedy ruská strana súhlasila so zachovaním Ukrajiny aj ukrajinského režimu, ale teraz bude všetko inak. V podstate Joe Biden a Boris Johnson zničili Ukrajinu v jej súčasnej podobe. Niekdajšia poradkyňa amerického prezidenta dodáva, že v súčasnosti nevedno, či štát menom Ukrajina vôbec zostane na mape a ak aj zostane, v akej podobe. Rusko už na rokovanie nepôjde a vojnu dotiahne do konca.
O vojenskej operácii na Ukrajine sa denne diskutuje v ruských televíznych debatách. Denne podávajú správy o priebehu frontu, o ukrajinských stratách. (O ruských stratách informuje ukrajinská strana, ktorú v Rusku nezakazujú.) Dronové zábery ukazujú, ako horia vychválené nemecké tanky Leopard či britské tanky Challenger. V ruskej televízii ukazujú aj stopy po amerických kazetových bombách, použitých na mestá v Donecku. Použitie kazetových bômb zakazuje medzinárodná dohoda.
Z televíznych diskutérov sú osobití ruskí generáli a teraz profesori na univerzitách Jevgenij Bužinskij a Konstantin Sivkov, a bývalý šéf izraelskej spravodajskej služby Nativ Jakov Kedmi. Zhodujú sa, že Rusko musí dosiahnuť plné vojenské víťazstvo na bojovom poli, pretože každé len čiastočné víťazstvo by bolo zárodkom budúcej vojny. Vojenské víťazstvo by malo dosiahnuť v tomto roku. Ukrajinská armáda už zjavne nie je schopná radikálne pokročiť vo svojej protiofenzíve. Nepretrhla ani prvú z troch ruských obranných línií. V októbri sa bojisko premení na blato, ťažké zbrane sa stanú nepoužiteľné. Najneskôr potom by mala ruská armáda vojnu rozhodnúť. Súčasná vojna sa nedá rozhodnúť bez prevahy vo vzduchu. Prevahu má jednoznačne Rusko a do konca roku ju nezmenia ani lietadlá F-16, aj keby ich Ukrajina dostala.
Ak sa tak stane, americký prezident a britský predseda vlády budú mať na svedomí jeden slovanský národ. Ak, pravda, majú svedomie.