Dajú sa na Slovensku slobodne vydávať knihy s inými ako režimnými názormi a slobodne v tejto oblasti podnikať? Ak si myslíte, že áno, tak si prečítajte o skúsenostiach jedného vydavateľstva, ktoré v tomto smere zažilo už naozaj všeličo. (hlavnespravy.sk)
Samozrejme, na knižnom trhu na Slovensku máme úplnú slobodu… ak máte tie správne názory. Ale je to tak aj v prípade, ak máte názory, ktoré sa režimu a jeho služobníkom nepáčia? Totiž sloboda je skutočnou slobodou nie vtedy, ak je slobodou pre tých, čo vládnu, ale len vtedy, ak je slobodou aj pre názory neželané, nepríjemné, opačné…
Mnohí si ešte spomíname ako pred pár mesiacmi extrémisti rozbili výklad na malom bratislavskom kníhkupectve Svojeť v Liga pasáži, ktoré je akýmsi ostrovčekom knižnej slobody uprostred mora názorovej totality a koloniálnej normalizácie. Nebol to žiadny náhodný vandalizmus, oni sa zámerne pokúsili zničiť tam uskladnené knihy a nepodarilo sa im to len preto, že nerátali s tým, ako sú zabezpečené mreže na výklade.
Alebo je tu skúsenosť vydavateľstva Torden. Je to dosť veľké vydavateľstvo, vydalo už mnoho desiatok titulov. Vydavateľstvo ako každé iné, normálna slušná firma, ktorá načas platí všetky svoje záväzky, má normálne transparentné hospodárenie, nemá za sebou žiadny škandál a nič z kníh, ktoré vydáva, neporušuje zákony – sú to úplne normálne, pekne urobené knihy. Ale jeden drobný rozdiel tu predsa len je. Tie knihy sú trochu inakšie. Iné vydavateľstvá by ich nevydali, lebo sú príliš „alternatívne“, príliš protisystémové, príliš proruské a pod.
V normálnych, slobodných pomeroch by sme tu nemali o čom písať: ak niekto neporušuje zákon, tak by predsa mohol normálne podnikať ako iní. Lenže na Slovensku je to dnes inak.
Produkciu z vydavateľstva Torden si môžete kúpiť málokde, najskôr na internete na stránke torden.sk v ich e-shope. Dve dominantné siete kníhkupectiev Martinus a Panta Rhei, ktoré kontrolujú 80 percent knižného trhu, totiž ich produkciu odmietajú predávať, hoci inak predávajú trebárs aj Hitlerov Mein Kampf alebo knihy od iných vojnových zločincov ako napríklad Georgea Busha či Madeleine Albrightovej.
A nielen to. Niektoré subjekty dokonca proti Tordenu robia také obštrukcie, ktoré sa dajú už považovať za nekalé obchodné praktiky proti konkurencii a v horšom prípade, ak budeme brať do úvahy politickú dimenziu prípadu, za pokusy o umlčiavanie ľudí s opačným politickým názorom. Napríklad na knižnom veľtrhu Bibliotéka sa tohto roku nezúčastnilo kníhkupectvo a vydavateľstvo Artforum, na protest proti tomu, že na uvedenom veľtrhu malo svoj stánok aj vydavateľstvo Torden. Svoju neúčasť Artforum zdôvodnilo takto:
„Vystavovatelia ako vydavateľstvo Torden, ktorých produkcia slúži zlu a ich vlastným bankovým kontám. Po tom, čo sa stalo na Zámockej, naozaj nedokážeme byť v jednom priestore s vydavateľstvom šíriacim konšpirácie a nenávisť.“ Čo však Artforum považuje za konšpirácie a nenávisť, to v prípade vydavateľstva Torden neurčil žiadny súd a každý si môže práve tak isto myslieť, že konšpirácie a nenávisť šíri práve Artforum.
A najnovšie tu je ďalší podobný prípad diskriminácie. Vydavateľstvo Torden založilo vzdelávací inštitút Akadémia Zdravého Rozumu XRAM a na stránke www.azr.academy si chcelo vo svojom novom e-shope otvoriť platobnú bránu cez Slovenskú sporiteľňu, aby sa dalo za školenia platiť priamo na stránke. Banka žiadosť o zriadenie platobnej brány posunula firme GlobalPayments, technickému realizátorovi takýchto služieb. Od tejto firmy im prišla zamietavá odpoveď so šokujúcim vysvetlením, ktoré uvádzame v plnom znení:
„Dobrý deň prajem.
S ohľadom na doložené informácie a všetky ostatné skutočnosti spoločnosť GP s.r.o. považuje tento biznis model za vysoko rizikový a s ohľadom na interné smernice politiky spoločnosti musíme obchodný prípad zamietnuť. Vysvetlenie z risk manažmentu:
Organizátorem seminářů je vydavatelství, které vydává knihy rozvádějící spiklenecké teorie – o prohnilém západě ovládaném rusofobií, o falešné demokracii v USA, o zorganizované pandémii coronaviru apod. Vydavatel jako doplňkovou činnost plánuje pořádat semináře, kde budou přednášet autoři knih a knihy budou rozdávány (v ceně semináře).
K stanovisku prišiel risk manažment po zvážení všetkých okolností. Žiaľ s týmto rozhodnutím nevieme nič urobiť a stanovisko je konečné. Prajeme vám však s kolegyňou veľa šťastia v ďalšom podnikaní.
S pozdravom…“
K tomu treba ešte dodať, že vydavateľstvo Torden aj vzhľadom na svoje finančné hospodárenie a zázemie je pre banky a podobné firmy vysoko bonitným klientom…
Po takýchto skúsenostiach je ťažké veriť tomu, že aj ďalšia udalosť bola iba úplne náhodná a zapríčinená objektívnymi skutočnosťami. Akadémia Zdravého Rozumu si v školiacom zariadení Slovenskej akadémie vied vo Vysokých Tatrách v Starej Lesnej na svoju konferenciu záväzne rezervovala kongresovú miestnosť, ako aj ubytovanie a stravovanie. Tesne pred uskutočnením seminára im však prišla odpoveď, že z dôvodu bližšie nešpecifikovaných „technických príčin“ sa záväzná rezervácia ruší. Našťastie sa na poslednú chvíľu podarilo nájsť náhradné priestory vo vedľajšom hoteli Forton.
Proamerické globalistické sily, ktoré ovládajú na Slovensku (a nielen na Slovensku) takmer celú mediálnu scénu, „malomestskú kaviareň“ a značnú časť politiky, ekonomiky a IT sféry, o sebe tvrdia, že sú zástancovia liberalizmu, slobody podnikania, voľného trhu, demokracie. V skutočnosti však svojím správaním dávajú najavo presný opak: snažia sa ľudí s opačnými názormi umlčať tými najšpinavšími spôsobmi. Sú to práve oni a nikto iný, kto spôsobuje, že sa dianie v krajine približuje pomerom, aké tu boli v čase reálneho panstva tých najhorších totalitných režimov 20. storočia.