Použitie štátneho znaku na dúhovej zástave je nesprávne, ale nie je to hanobenie štátneho symbolu. Používanie štátnych symbolov nie je vyhradené iba pre úrady a samosprávy, ale aj pre fyzické osoby. O štátnych symboloch sme sa rozprávali s ich spolutvorcom Ladislavom Vrtelom, ktorý je v súčasnosti predsedom heraldickej komisie ministerstva vnútra. (standard.sk)
Na pochode Dúhový Pride bola v sobotu vyvesená dúhová vlajka so slovenským štátnym znakom. Zviezla sa na to vlna kritiky. Súhlasíte s ňou?
Vloženie štátneho znaku Slovenskej republiky na vlajku LGBTI+ hnutia je určite nevhodné a nesprávne. To je potrebné jednoznačne povedať. Nazdávam sa tiež, že je to aj v rozpore s platnou legislatívou upravujúcou štátnu symboliku a jej používanie.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) to označil ako hanobenie štátnych symbolov. Ako heraldik súhlasíte s týmto hodnotením?
Nie som si istý, či možno vytvorenie a používanie tohto spojeného symbolu považovať za hanobenie. Pod pojmom „hanobenie symbolu“ sa totiž v heraldike – náuke o erboch a vexilológii – náuke o vlajkách, rozumie demonštratívne poškodzovanie ako pálenie, trhanie, špinenie či iné znevažovanie určitého identifikačného symbolu s úmyslom morálne znevážiť a ponížiť jeho nositeľa.
Štátny znak Slovenskej republiky však v tomto prípade nebol poškodený, bol zobrazený v korektnej podobe, dokonca na čestnom mieste na vlajke.
Čo teda považujete za nesprávne na verejne vyvesenej vlajke?
Problém je predovšetkým fakt, že štátny znak Slovenskej republiky bol vložený do iného politického symbolu a tým bol daný do určitého politického kontextu. Vznikol nový, zložený symbol. Ak by účastníci rôznych manifestácií chceli vyjadriť vlastenectvo a prihlásiť sa k Slovenskej republike, bolo by oveľa správnejšie, ak by na verejných zhromaždeniach akéhokoľvek politického či spoločenského subjektu viali vedľa seba zástavy politických strán a spolu s nimi aj zástavy Slovenskej republiky.
Platná legislatíva nijako nezakazuje občanom ani právnickým osobám používať štátnu vlajku Slovenskej republiky, pokiaľ bude jej použitie dôstojné a zodpovedajúce jej postaveniu ako štátneho symbolu.