Arménski separatisti v regióne Náhorný Karabach v stredu vyhlásili, že zložia zbrane a prímerie dohodnuté s azerbajdžanskou vládou sa začne od 11.00 hodiny nášho času. Píšu to arménske médiá a správu potvrdil aj Azerbajdžan. (standard.sk)
Dohodu dosiahli Arméni prostredníctvom vyjednávania s velením kontingentu ruských mierových síl v tomto separatistickom regióne. V dohode sú podľa médií aj podmienky, že z územia Náhorného Karabachu sa stiahnu arménske vojenské jednotky a ich výzbroj a že budú odzbrojené miestne ozbrojené sily.
Arménski separatisti zároveň oznámili, že prijali návrh Baku na rozhovory o začlenení regiónu do Azerbajdžanu.
„Azerbajdžanská strana prišla s otázkou opätovného začlenenia regiónu. Diskutovať o tom sa bude na stretnutí medzi zástupcami miestnych arménskych obyvateľov a centrálnych úradov Azerbajdžanskej republiky, ale (pri začlenení) musia byť zaručené práva a bezpečie Arménov v Náhornom Karabachu,“ oznámili separatistické úrady.
Stretnutie sa bude konať 21. septembra v azerbajdžanskom meste Jevlach.
Baku rýchlo postupovalo
Azerbajdžanský prezidentský úrad v stredu vydal stanovisko, že „protiteroristická operácia“, ktorú v utorok Baku spustilo, sa skončí, ak arménski separatisti „zložia zbrane“.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany ďalej uviedlo, že jeho ozbrojené sily ovládli v utorok počas „lokálne sústredených teroristických opatrení“ vyše 60 vojenských pozícií v separatistickom regióne Náhorný Karabach. Podľa separatistov azerbajdžanská armáda na toto územie útočila delostrelectvom, lietadlami a dronmi.
Boje si zatiaľ vyžiadali najmenej 27 ľudských životov vrátane dvoch civilistov, informovali separatisti. Rusko vyhlásilo, že dvetisíc príslušníkov jeho mierovej misie v Náhornom Karabachu evakuovalo civilistov a poskytovalo zdravotnú pomoc. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev uviedol, že boli zničené iba „legitímne vojenské ciele“ a civilné obyvateľstvo a infraštruktúra nie sú cieľmi operácie.
Veľká mierová pomoc sa nedala čakať od Ruska