„V Európskej únii sú to dnes mimovládne organizácie (MVO), nadácie a think tanky, ktoré Európe hovoria, ako má byť riadená, podľa vôle ich vlastných lídrov”, informuje spravodajský portál REMIX News. (hlavnespravy.sk)
Nikto dnes nemá odvahu a schopnosti viesť Európu, čo znamená, že v Európskej únii, najmä v Európskej komisii, neexistuje politické vedenie, povedala vo štvrtok na konferencii v Budapešti maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
„V Európskej únii sú to dnes mimovládne organizácie (MVO), nadácie a think tanky, ktoré určujú Európe, ako má byť riadená, a to podľa vôle ich vlastných lídrov,” povedala.
„V poslednom čase, z nevyvážených dôvodov vznikla kríza dôvery medzi vedením EÚ a maďarskou vládou. Je to preto, že maďarská vláda na rozdiel od inštitúcií EÚ hovorí, čo si myslí, a robí, čo hovorí,” dodala.
Vargová uviedla, že sa Európa potáca na javisku dejín ako by bola niečím nepodstatným (voľný preklad – pozn.), je unášaná od krízy ku kríze a od migračnej krízy sa snaží robiť politiku spôsobom, ktorý je úplne odtrhnutý od skutočných potrieb jej občanov. Podľa nej inštitucionálny systém zlyhal aj počas covidovej krízy a potom si strelil do nohy sankciami proti Rusku po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny.
Varovala, že imigrácia je krízou, ktorá stále ovplyvňuje Európu a naďalej výrazne zaťažuje maďarský rozpočet.
„Zároveň tým, že bránime Európu, musíme neustále bojovať proti rozsudkom a konaniam Európskeho súdneho dvora,” povedala. „Čakanie na ďalšiu facku namiesto akéhokoľvek dobrého skutku, to je osud Maďarska.”
Vargová poznamenala, že počas krízy spôsobenej koronavírusom, EÚ uzavrela dohody týkajúce sa vakcín, a napriek tomu tieto textové správy neboli nikdy predložené, pričom sa odvolávala na nejasný prípad týkajúci sa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
„Netajíme sa tým, že chceme, aby fungovanie inštitúcií v Európskej únii bolo zodpovedné z hľadiska vlády práva. Hovorme o tom, či Európska komisia, Európsky parlament, európske inštitúcie dodržiavajú pravidlá, či v inštitúciách funguje vláda práva,” povedala ministerka.
Pokiaľ ide o otázku maďarského predsedníctva EÚ, Európsky parlament do toho nemá čo hovoriť, uviedla ministerka a zdôraznila, že pred viac ako 10 rokmi jednomyseľným rozhodnutím Európskej rady bolo stanovené poradie členských štátov, ktoré sa môže zmeniť len jednomyseľne. Predsedníctvo nie je len právo, ale aj povinnosť a oponenti takýmto pokusom nič nedosiahnu, ale môžu spôsobiť obrovské škody.
Podľa ministerky chce Európsky parlament zablokovať predsedníctvo Maďarska v EÚ práve preto, že sa obáva, že Maďarsko bude bilancovať nefunkčný stav inštitúcií EÚ.