Našťastie, na tejto olympiáde nájdeme ešte stále aj veľa pozitívnych momentov.
Napriek snahe organizátorov rozdeľovať, napriek úsiliu politikov rozoštvávať, ukázali stolní tenisti zo znepriatelenej Severnej Kórey, Južnej Kórey a Číny priateľské gesto, keď si po medailovom ceremoniáli urobili spoločnú fotografiu. Dokázali tak, že šport má naozaj schopnosť spájať znepriatelené národy a vytvárať spoločnú reč ľudstva. Jedine tak má olympiáda zmysel.
Veľmi sympaticky na mňa zapôsobil náš reprezentant Richard Tury, jediný Európan vo finále skejtbordu, ktorý získal fantastické 5. miesto. Skejtbord je šport na hranici gravitácie. Preto sa mi páčilo, ako si to finalisti užívali, navzájom si žičili a brali to ako jednu veľkú zábavu a krásnu hru. Navyše, Tury si ma získal aj tým, že si dobre uvedomoval, prečo tam je, hrdo ukazoval na slovenský štátny znak a neskrýval radosť, že mu prišiel zablahoželať prezident republiky Peter Pellegrini. Na sociálnych sieťach si za to vyslúžil spŕšku hejtu, ale on bol len otvorený a spontánny, lebo naozaj cítil úprimnú hrdosť, že reprezentuje Slovenskú republiku. A tak to má byť. Šport má prinášať radosť a hrdosť. Chlieb z toho lacnejší nebude, ale pocity šťastia a hrdosti sú pre súdržnosť spoločnosti veľmi dôležité.
Radosť nám priniesla aj slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová. Hoci v týchto momentoch prežíva možno sklamanie, že nedosiahla na medailu, verím, že si čoskoro uvedomí, aký historický úspech je jej 4. miesto. A nielen to. Tou obrovskou bojovnosťou a húževnatosťou, za ktorou sme všetci cítili, že dala do toho všetko, dala mnohým ľuďom príklad, ako zo všetkých síl bojovať a nevzdávať sa, lebo toto nebol osobný boj, ale boj za svoju vlasť, ktorá ju tam vyslala a ktorá mala od nej určité očakávania.
Tieto momenty by si mala Anna Karolína pamätať a nevnášať do športu politické signály, ktoré tam nepatria. Naša tenisová jednotka sa zapojila do kampane propagujúcej NATO, minulý rok hrala proti ruskej reprezentantke v ukrajinských farbách a po víťaznom olympijskom štvrťfinále vyhlásila: „Svoj hlas chcem použiť na podporu vecí, ktorým verím.“ Na jej mieste by som to nerobil. Anna Karolína Schmiedlová by si mala uvedomiť, že dnes svojím športovým umením zjednotila celé Slovensko a zajtra ho môže rozdeliť svojím jednostranným politickým postojom. Podobne ako pri hercoch, nikto nie je zvedavý na jej názory na členstvo v NATO alebo vojnu na Ukrajine, ľudia ju majú radi pre jej sympatické výkony na kurte. Nepokazte si to, Anna Karolína. Šport spája a vašou úlohou je zjednocovať ľudí, nie slúžiť ako nástroj liberálnych médií a politikov na ich rozoštvanie. Fakt, že už zo všetkých dier povyliezali tie najodpornejšie propagandistické figúrky, ktoré sa vytešujú, ako politicky zneužijú úspešnú tenistku v prospech svojich zvrátených zámerov, je dostatočným varovaním a dôvodom na zamyslenie.