Steven Spielberg natočil v roku 2002 science-fiction thriller Minority Report podľa poviedky Phillipa K. Dicka, v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom. (standard.sk)
Pointa filmu spočíva v tom, že existuje systém predpovede budúcnosti, ktorý sa využíva na predpovedanie vrážd, no a na jeho základe špeciálne preventívne komando zatkne potenciálneho páchateľa skôr, ako k vražde príde.
Ten je následne za čin, ktorý ešte nespáchal a v niektorých prípadoch dokonca ani nemal najmenší úmysel ho spáchať, odsúdený. Filmy, samozrejme, musia riešiť nejaký problém, a tak nie je prekvapujúce, že samotný veliteľ „preventívneho“ komanda, ktorého stvárňuje Tom Cruise, príde na to, že v systéme niečo smrdí a potom zrazu aj na neho padne predpoveď, že sa stane vrahom, preto je nútený utekať pred bývalými spolupracovníkmi a preventívnou spravodlivosťou. Zároveň sa snaží odhaliť a dokázať zvrhlosť a zneužívanie systému.
V roku 2002 som bol ešte ako študent práva na tomto filme v kine s partiou spolužiakov a, pochopiteľne, o filme sme vášnivo diskutovali. Hlavnou otázkou bolo, či je vhodné na základe takéhoto predpovedného systému sledovať ľudí a následne zasiahnuť v štádiu pokusu vraždy, teda v čase, keď už páchateľ vykonal vývinové štádium trestného činu, ktoré je vo všeobecnosti a aj v našom právnom poriadku pri všetkých úmyselných trestných činoch trestné, teda postihované prostriedkami trestného práva.
Nikomu z nás nenapadlo obhajovať preventívne trestanie za niečo, čo človek ešte nespáchal. Také niečo je predsa v rozpore so zásadou individuálnej zodpovednosti za trestný čin, také niečo je predsa svojvôľa zasahujúca do viacerých základných ľudských práv vrátane osobnej slobody. Na to, aby sme to vedeli, sme ani nemuseli študovať právo, bolo nám to jasné už ako stredoškolákom.
Posuňme sa do roku 2024.