V rubrike Hyde park uverejňujeme komentáre verejne aktívnych osobností na aktuálne témy. Dnes píše dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda o tom, ako transrodová agenda naráža na princípy práva. Alebo na slobodu slova. (standard.sk)
So záujmom som si prečítal článok Dany Vitálošovej Sú adolescenti spôsobilí užívať hormóny na zmenu pohlavia? Projekt podporený rezortom školstva hovorí áno“. Daný projekt, ktorý je v článku popisovaný (transidentita pri maloletých) pod vedením profesora Ľubomíra Batku, sa rieši na Právnickej fakulte UK, ktorej som dekanom.
Dovoľte mi teda krátko reagovať a zároveň pridať na danú tému pár vlastných právnych úvah.
Akademická sloboda
Súčasťou akademickej slobody je aj sloboda vedeckého bádania. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského si dlhodobo zakladáme na pluralite názorov, na vzájomnom tolerovaní aj protichodných názorov a diskusií o zložitých právnych, etických aj kultúrno-etických otázkach s právnymi riešeniami. Považujeme to za základ demokratickej spoločnosti a o to viac slobodnej akademickej pôdy.
Skutočná sloboda musí vychádzať zo skutočného rešpektu všetkých názorových prúdov, a preto aj na fakulte sú vytvorené podmienky aj pre konzervatívcov, aj pre liberálov, aj pre rôzne hodnotovo, resp. ideologicky zamerané skupiny. Základom je, že nech mám akýkoľvek názor, rešpektujem protinázor iného, či už študenta alebo učiteľa. A myslím, že zatiaľ nám to na fakulte ide v tomto ohľade omnoho lepšie než celkovému verejnému diskurzu. Pevne verím, že to tak na fakulte aj ostane.
Naša fakulta sa zároveň nebojí otvárať kontroverzné témy a zapájať sa aj do viditeľnejšej verejnej diskusie a ja osobne, ako aj vedenie fakulty a akademické orgány, v tom našich študentov a učiteľov podporujeme, pričom často „stúpime na otlak“ nejakej skupine s vopred vyhraneným názorom. Pripomeniem napr. stanovisko fakulty na podporu § 363 trestného poriadku či analýzu v prípade kompetencií odvolanej vlády, z ktorej vyplynulo, že odvolaná vláda nemôže rozhodovať o vojenskej podpore susednej bojujúcej krajiny.
Robíme tak v záujme odborného a vedeckého prístupu k riešeniu spoločensko-právnych problémov.
Pritom však treba povedať, že vedecké, odborné a popularizačné výstupy z našej fakulty môžu mať buď podobu oficiálneho stanoviska či analýzy fakulty, alebo podobu publikačných a mediálnych výstupov našich učiteľov či študentov, ktoré sú legitímnymi názormi pochádzajúcimi z Právnickej fakulty UK (takýto charakter má, koniec koncov, aj tento komentár v nasledujúcich častiach právnych riešení), ale nie sú oficiálnym právnym stanoviskom Právnickej fakulty UK v Bratislave.
Spomínané výstupy z grantu pána profesora Batku – vrátane úvah o umožnení začatia procesu zmeny pohlavia už u 16-ročných detí, a to dokonca bez súhlasu zákonného zástupcu – patria medzi tie druhé, teda rozhodne nie sú stanoviskom Právnickej fakulty UK.
Ale, samozrejme, len diskusiou a konfrontovaním názorov je možné v spoločenských vedách dosiahnuť pokrok, takže si tieto názory vážim, aj keď ich v prípade detí nepovažujem za správne.
Pokiaľ ide o vedecké, odborné a popularizačné akcie na fakulte, tie majú tiež dvojakú podobu, buď ide o akciu zaštítenú a často aj organizovanú vedením Právnickej fakulty UK, na ktorej sa snažíme zabezpečiť pluralitu rôznych názorových prúdov, alebo o akciu určitej výskumnej skupiny, kde v súlade s akademickou slobodou opäť ponechávame na túto skupinu, koho na akciu pozve.
V prípade predmetného grantu ide opäť o druhý prípad, ktorý nie je organizovaný vedením fakulty. Do budúcnosti však predpokladáme, že sa budeme aj na celofakultnej úrovni viac venovať právnym riešeniam kultúrno-etických otázok a pokiaľ to bude s podporou vedenia, budeme sa snažiť zabezpečiť pluralitu názorových skupín.
Vecné predpoklady pre právne riešenia transrodovo orientovaných detí
Aj keď mám na problematiku transrodovosti ustálený osobný názor, v tomto komentári budem vychádzať z dlhodobej právnej úpravy niektorých inštitútov na Slovensku i v zahraničí.