Krajiny NATO odmietli prakticky všetko, čo žiadala Ukrajina. Aj rozhodnutie o podmienečnom prijatí, aj formálnu pozvánku, aj definíciu prístupového procesu. Nahnevaný Zelenskyj sa na Twitteri posťažoval, že NATO rozhodovalo o Ukrajine bez Ukrajiny. Dôvod je mrazivo logický. Rozširovanie NATO by viedlo k riziku svetovej vojny. (standard.sk)
Pre Ukrajinu sú závery samitu NATO kruté. Deväť rokov bojovali s podporou Západu o Donbas. Od februára 2022 krvácajú vo vojne s Ruskom. Počúvajú, že hrdinsky bojujú za celý západný slobodný svet. A keď dúfali, že NATO ich v tom nenechá samých, a zúfalo žiadali záruky budúceho členstva, narazili na jedno strohé slovo. Wait. Čakať.
Ukrajina odmietala ďalej slúžiť ako pešiak, ktorého Západ ochotne vyzbrojuje do boja s Ruskom. Chcela viac – záruky, že sa stane členom klubu. Napokon, práve preto od prevratu po Euromajdane (2014) stupňovala presne podľa požiadaviek Západu protiruskú líniu.
Išla do rizika. A išla do neho v nádeji, že tvrdo prozápadný a protiruský kurz jej prinesie členstvo v EÚ a NATO.
Nakoniec to riziko neuniesla ani Ukrajina, ani Západ.
Ukrajinská vláda sa až do poslednej minúty pred samitom NATO pokúšala dotlačiť spojencov k jasnému rozhodnutiu, ktorého by sa mohla chytiť. Aspoň ako slamky. Prezident Zelenskyj dokonca varoval, že ak samit vo Vilniuse neprinesie pevné záväzky, odmietne sa ho zúčastniť.
Hrozby nezabrali.
Namiesto rozhodnutia o pozvánke pre Ukrajinu prišli iba ďalšie frázy o „budúcom členstve“. Ukrajina je tam, kde bola po bukureštskom samite NATO 2008. Tam európski členovia NATO (Nemecko a Francúzsko) zablokovali pozvánku pre Ukrajinu. Namiesto toho sa vtedy v záveroch objavili len pekné reči o budúcom členstve.