Hoci sa slovo svätý dnes používa skôr v negatívnom význame, v skutočnosti je svätosť normou kresťana. Píše pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy. (standard.sk)
Jedna z najčastejších činností týchto dní je návšteva cintorína, zapálenie sviečky na hrobe, modlitba za zosnulých.
Ktorý cintorín je najnavštevovanejší na svete? Je to parížsky slávny Cintorín Père Lachaise, lokalita s rozlohou 40 hektárov, kde je pochovaných milión osôb. Ročne ho navštívi približne 3,5 milióna ľudí.
Na tomto cintoríne našli miesto posledného odpočinku mnohé známe osobnosti svetových dejín s rôznymi postojmi, príbehmi aj závermi svojho života: ostrý ironik vo vzťahu k Cirkvi Molière, básnik Jean de La Fontaine, zakladateľ homeopatie Samuel Hahnemann, spisovateľ Honoré de Balzac, hudobný skladateľ Fryderyk Chopin, zakladateľ pozitivizmu Auguste Comte, výtvarník Gustave Doré, známy svojimi ilustráciami Biblie, dramatik Oscar Wilde, Laura Marxová, dcéra Karla Marxa, speváčka Édith Piaf, spevák Jim Morrison…
Je to teda široký diapazón príbehov, názorov, životných štýlov aj postojov k Bohu. Aj preto sa odohrával zápas o to, ako bude vyzerať hlavný vchod slávneho cintorína. V roku 1886 vydali vo Francúzsku zákon o neutralite cintorínov. Na jeho základe odstránili z portálu hlavného vchodu kríž. Rovnako z krídel brány odstránili citát z Knihy Jób: „Ja viem, že môj Vykupiteľ žije…“ (19,25) Jeden komentátor s typickou parížskou iróniou napísal, že keď tá brána bola zavretá a nikto na cintorín nechodil, tak si ten nápis ani nemohol prečítať.