Ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov poskytol rozhovor agentúre RIA Novosti. V rozhovore sa dotkol aj vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami a taktiež zodpovedal aj otázku možného zasahovania Ruska do slovenských parlamentných volieb, pričom reči o zasahovaní označil ako lož a rusofóbiu. Ruský veľvyslanec pokladá dodávky zbraní zo Slovenska Ukrajine ako škodlivé pre Slovensko. Bratčikov poukázal aj na prerušenie spolupráce s Ruskom v absolútnej väčšine oblastí. Napríklad na úplné zastavenie kontaktov v oblasti kultúry. (hlavnespravy.sk)
Dvadsiateho šiesteho augusta uplynie 30 rokov od podpísania Zmluvy o priateľstve a spolupráci medzi Ruskom a Slovenskom a ruský veľvyslanec na Slovensku opísal pre RIA novosti ako vidí dnešné vzájomné vzťahy.
„Žiaľ, súčasné slovenské orgány sa snažia tento dokument nepripomínať. Nasledujúc kýlovú dráhu blokovej politiky NATO, Bratislava v posledných rokoch obmedzila takmer všetky kontakty s našou krajinou, aktívne podporuje nelegitímne protiruské sankcie a od začiatku ŠVO na Ukrajine vyzbrojuje kyjevský režim. Žiaľ, dnes je Slovensko pre nás nepriateľským štátom. Je však dôležité zdôrazniť, že značná časť slovenského obyvateľstva nezdieľa protiruskú politiku, a to vzbudzuje nádej, že naša spolupráca sa časom obnoví,” uviedol Bratčikov.
Ruský veľvyslanec sa vyjadril aj k vyhláseniu bývalého ministra obrany J. Naďa, ktorý tvrdil, že Rusko chce údajne ovplyvňovať výsledok parlamentných volieb v prospech opozície – prostredníctvom slovenského občana, ktorý mal údajne na tento účel dostať peniaze z Ruska. Podľa veľvyslanca takéto vyhlásenia nemajú nič spoločné s realitou a opakujú ich tí, ktorí svoju politiku zakladajú na rusofóbii a klamstve. „Na rozdiel od niektorých súčasných spojencov Slovenska nezasahujeme do cudzích volebných procesov. Takto reagujeme na tento druh insinuácií,” povedal Bratčikov.
Pri otázke vojenskej pomoci Slovenska Ukrajine v podobe stíhačiek, systémov protivzdušnej obrany či dodávok húfnic Zuzana, ktoré sú plánované aj na budúci rok, Bratčikov odpovedal, že sa ruská strana pozerá na tieto kroky ostro negatívne: „Bratislave dávame jasne najavo, že sú škodlivé pre samotné Slovensko, nemajú žiadny vplyv na plnenie úloh ŠVO a len predlžujú konflikt. Treba dodať, že podľa spoločenských prieskumov si to uvedomuje čoraz viac Slovákov.”
Bratčikov poukázal aj na niektoré prípady vandalizmu sovietskych pamätníkov napríklad v Košiciach. Podľa neho dôsledky hanebného vandalského činu, ktorý bol spáchaný v máji na sovietskom vojnovom hrobe v centre tohto mesta, sa naozaj ešte nepodarilo odstrániť., no veľvyslanectvo sa o to bude naďalej usilovať.
„Zároveň by som chcel zdôrazniť, že si slovenský ľud vo všeobecnosti vážil a váži vždy úprimne a úctivo pamiatky svojich osloboditeľov. Mnohí občania sa iniciatívne starajú o pomníky, pomáhajú pri ich obnove a kladú kvety. Sme im za to úprimne vďační,” doplnil Bratčikov.
Pri oslavách sviatku 8. mája (Deň víťazstva nad fašizmom) sa podľa Bratčikova snažia súčasné ústredné orgány oslavy minimalizovať, zamlčať alebo bagatelizovať úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní Slovenska a porážke fašizmu. V teréne je však situácia iná. Napriek prakticky prohibičným “odporúčaniam” z centra sa verejné podujatia venované Víťazstvu tento rok konali po celej krajine a boli pomerne masové.
Bratčikov poukázal aj na skutočnosť, že Slovensko prerušilo vzťahy s Ruskom v absolútnej väčšine oblastí. Napríklad kontakty v oblasti kultúry sa úplne zastavili. Aj v ekonomike prevládajú negatívne tendencie: klesá obchodný obrat, zrušilo sa množstvo sľubných spoločných projektov.