Dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá celý rok poskytovala bezpečný priechod lodiam naloženým obilninami cez koridor v Čiernom mori, je teraz pasé. Na Západe používaný naratív o tom, ako tým budú trpieť hladné deti v Afrike však zakrýva reálnych konzumentov ukrajinských obilnín. Ich najväčšími dovozcami totiž neboli ani zďaleka krajiny globálneho juhu, ale rozvinuté štáty. (standard.sk)
Čiernomorskú obilninovú iniciatívu, čiže dohodu medzi Moskvou a Kyjevom, ktorú sprostredkovala Organizácia spojených národov (OSN) a Ankara, podpísali v júli minulého roka ruský minister obrany Sergej Šojgu a ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov.
Dohoda zabezpečila bezpečný koridor pre ukrajinský vývoz obilnín (v rámci textu sú pod pojem zahrnuté nielen kukurica, pšenica, jačmeň a klasické obilniny, ale aj repka olejná, sója či produkty zo slnečnice) z troch ukrajinských prístavov – Odesy, Južneho a Čornomorska, a umožnila od augusta vyviezť z vojnou postihnutej Ukrajiny 32,9 milióna ton surovín.
Zhruba v polovici minulého mesiaca tohto roka však Kremeľ ohlásil, že nepredĺži rok trvajúcu dohodu. Od 18. júla tak z ukrajinských prístavov cez bezpečnostný koridor žiadne lode s obilninami nepreplávajú.
Kritika Ruska za to, že ohrozuje potravinovú bezpečnosť v Afrike
Zo západných krajín sa na Červený palác zliala tvrdá kritika za to, že môže ohroziť svetovú potravinovú bezpečnosť a najmä ublížiť obyvateľom najchudobnejších afrických krajín. Moskva obhajovala svoj krok najmä tvrdeniami, že z dohody ťaží najmä Ukrajina a Rusku to prináša len málo.
Mnohé zahraničné média krátko po skončení dohody skloňovali slová západných lídrov a naratív, že tento krok Kremľa prinesie hlad do chudobných krajín, pričom najviac sa spomínal tzv. africký roh, čiže štáty ako Somálsko či Etiópia, ale často sa zmieňovali aj Južný Sudán, Keňa a ďalšie krajiny.
Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová to odsúdila slovami: „Rusko zasadilo ďalšiu ranu najzraniteľnejším (obyvateľom) sveta. (…) Je to naozaj ďalší akt krutosti.“
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell označil tento krok za „neospravedlniteľný“ a obvinil Moskvu, že „mení hlad ľudí na zbraň“.
Do Afriky a najchudobnejších krajín šiel len zlomok
Veľké obavy západného sveta o bezpečnosť najchudobnejších krajín však vyzerajú pokrytecky pri pohľade na to, kde obilniny z ukrajinských prístavov skončili.