Náš „poľný maršál“ navrhuje premenovanie Kutuzovovej ulice, kde sídli ministerstvo obrany.
Asi nie je ťažké dovtípiť sa, prečo:
1. Kutuzov mal kľúčovú úlohu v bojoch Ruska s Osmanskou ríšou. Za jeho éry impérium dokončilo projekt „Novorusko“ získaním Krymu a dnešnej Odesy. Táto historická pripomienka, kto vlastne tvoril hranice toho, čo je dnes Ukrajina, zo zjavných dôvodov prekáža nielen haličským nacionalistom.
2. Kutuzov bol, na rozdiel od nášho „poľného maršála“ reálny vojak, stratég a taktik, rešpektovaný svojimi jednotkami a oceňovaný protivníkmi.
3. Bol to zároveň človek pevných zásad. Kariéru si nezabezpečil tým, že sa líškal mocným (napríklad cár Alexander ho nemal rád), ale reálnymi výsledkami.
Počas tureckých vojen takmer zahynul, keď pri útoku viedol svoje jednotky v prvej línii a hlavou mu preletela guľka. Ale zotavil sa.
Svoju kariéru zavŕšil porážkou Napoleona, keď ten vtrhol do Ruska.
Zjavne to nie je postava vyhovujúca kaviarni a kariéristom.
Historická vsuvka: málo sa dnes vie, že Napoleon zrejme na sto rokov predĺžil život Osmanskej ríše. Rusi totiž mali zálusk na „oslobodenie Konštantinopolu“, ako to oni vnímali, a obnovenie Byzantskej ríše. Katarína II. už spriadala plány, koho na obnovený byzantský trón dosadí (pre Rusko mala Byzancia zásadný kultúrny a duchovný význam).
Rakúsko nebolo úplne proti do tohto plánu sa zapojiť a tak ešte pár rokov žil. Ale po napoleonských vojnách už na to ani jedna z dvoch ríší dlho nemala chuť a ani kapacity. A neskôr sa proti prílišnej sile rýchlo expandujúceho Ruska začali stavať veľmoci zo Západu, Francúzsko a Británia.
To len na okraj.
Samozrejme, to, že Naď navrhuje vytvoriť ulicu generála Viesta by bolo za iných okolností veľmi vítané. SNP si v dnešnej dobe pripomíname veľmi málo.
Ale sám Naď pre toto pripomínanie neurobil tiež nič. Až doteraz, keď potrebuje výhovorku, prečo vytlačiť ruské meno z kolektívnej pamäti.
Ale obávam sa, že Kutuzov bude v tej pamäti dávno po tom, ako zmizme nákupca zbraní Naď.