Armáda Spojených štátov amerických má problém. Mladí Američania majú takú averziu slúžiť v armáde „bašty demokracie”, že ani jedna z ich hlavných zložiek (armáda, letectvo a námorníctvo) nedokáže získať dostatok nových regrútov.
Iba nové Vesmírne sily Spojených štátov amerických (United States Space Force), založené prezidentom Trumpom pravdepodobne dosiahnu tohtoročnú kvótu, ktorá však potrebuje iba 500 regrútov, pretože infraštruktúra pre americké Vesmírne sily je aj po troch rokoch Bidenovej administratívy stále iba v plánoch.
Americká televízna sieť NBC News už pred časom uverejnila znepokojujúce štatistiky: v roku 2022 sa počet tých, ktorí sú spôsobilí vstúpiť do armády neustále zmenšuje, pričom viac mladých mužov a žien je diskvalifikovaných pre obezitu, užívanie drog alebo záznamy v registri trestov. Náčelník generálneho štábu armády generál James McConville pred Kongresom vypovedal, že iba 23 % Američanov vo veku 17 až 24 rokov je kvalifikovaných vstúpiť do služby, v porovnaní s 29 % v posledných rokoch. NBC News získala interný prieskum ministerstva obrany, ktorý odhalil, že iba 9 % mladých Američanov spôsobilých slúžiť v armáde, malo sklony sa do nej prihlásiť. Ide o najnižší počet od roku 2007.
Viac ako polovica mladých Američanov, ktorí odpovedali na prieskum – približne 57 % – si myslí, že po službe v armáde budú mať emocionálne alebo psychické problémy. Takmer polovica si myslí, že by mala fyzické problémy. „Myslia si, že budú po službe fyzicky alebo emocionálne zlomení,“ povedal jeden vysoký predstaviteľ americkej armády oboznámený s problematikou náboru. Domnieva sa, že k tomuto vnímaniu prispieva nedostatočná znalosť vojenskej služby.
Jeden z problémov je, že celková dôvera v americké vládne inštitúcie klesá a to zasiahlo aj americkú armádu. V roku 2021 prieskum Reagan National Defense Survey, ktorý uskutočnila Prezidentská nadácia a inštitút Ronalda Reagana, zistil, že len 45 % Američanov má veľkú dôveru alebo dôveru v armádu. Je to o 25 percent menej ako v roku 2018.
Ako sa mieni vysporiadať americká armada s týmto problémom? Akože ináč, samozrejme stratégiou wokeizmu. V prvom rade znížením požiadaviek pre službu. Napríklad, v minulosti mohli choroby ako astma a ADHD diskvalifikovať zo služby, ak mal regrút príznaky po 13. alebo 14. narodeninách. Teraz však Pentagón prehodnocuje, že by sa jednotlivci, ktorí boli asymptomatickí kratšiu dobu, mohli pripojiť bez výnimky. Armáda tiež diskutuje o umožnení využívať platformy ako TikTok na prilákanie regrútov. V roku 2020 prezident Donald Trump nariadil zákaz používania tejto platformy, pretože čínska spoločnosť, ktorá ju vlastní, zbiera biometrické informácie o používateľoch.
Čerešničkou na torte je však rozhodnutie amerického námorníctva, ktoré oslovilo influencera z radov drag queen (muži, ktorí vystupujú ako ženy v kostýmoch alebo skoro bez nich), aby pomohol presvedčiť nových regrútov vstúpiť do armády.
Joshua Kelley, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Harpy Daniels, už v novembri 2022 oznámil, že bol vymenovaný „digitálnym veľvyslancom“ amerického námorníctva. Kelley má na TikTok viac ako 1 300 000 lajkov. Program, ktorého sa Kelley zúčastnil, prebiehal od októbra 2022 do marca 2023 a bol „navrhnutý tak, aby preskúmal digitálne prostredie a oslovil širokú škálu potenciálnych kandidátov,“ povedal hovorca námorníctva pre Fox News Digital. Dôvodom bolo, že námorníctvo prechádza „najnáročnejším náborovým prostredím, akému čelilo od začiatku dobrovoľníckych síl,“ dodal hovorca.
„Biden zmenil našu armádu na woke sociálny experiment,“ vyjadril sa pre Fox News Digital republikánsky senátor Marco Rubio. „Je to stupídny spôsob, ako chrániť našu krajinu. Musíme tráviť viac času premýšľaním o tom, ako čeliť hrozbám ako Čína, Rusko a Severná Kórea, a menej času rozmýšľať nad (rodovými) zámenami,“ uzavrel Rubio.
Pavol Čarnogurský, Kanada
Zdroje: