29. júla 2023 sa konala v Dome kultúry v Laliči vo Vojvodine slávnostná vernisáž výstavy Eva Kristinová… jednoducho kráľovná, ktorej autorom je Karol Mišovic. Eva Kristinová je legenda slovenskej divadelnej scény, slovenského kultúrneho a spoločenského života. (cyrilometodiada.sk)
Výstavu usporiadal Kultúrno-umelecký spolok Branislava Nušića z Laliča v spolupráci s občianskym združením CYRILOMETODIADA z Bratislavy, s miestnym Kultúrno-umeleckým spolkom Štefánik a so Základnou školou Nestora Žučného.
Výstavu, ktorá vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, zapožičal Divadelný ústav Bratislava.
Po odznení srbskej a slovenskej štátnej hymny zúčastnených privítala profesorka srbského jazyka a literatúry Sanja Djakovic, ktorá je odborným garantom Kultúrno-umeleckého spolku Branislava Nušića, slovo odovzdala jeho predsedovi Nenadovi Živanovi, ktorý vo svojom príhovore priblížil osobnosť Evy Kristinovej:
„Bolo pre mňa cťou, že som mal možnosť osobne spoznať vzácnu osobnosť slovenského národa pani Evu Kristinovú, ktorú som navštevoval spolu s mojimi priateľmi z občianskeho združenia CYRILOMETODIADA. Daniela Suchá, predsedníčka tohto združenia, na vernisáži výstavy v Dome umenia v Piešťanoch uviedla, že pani Eva Kristinová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského národa druhej polovice 20. a začiatku 21. storočia.
Ležiaca, ťažko chorá pani Eva mi porozprávala o svojich návštevách Vojvodiny a jej účinkovaní na kultúrnych podujatiach. Na poslednom našom stretnutí mi zarecitovala úryvok z Proglasu, hrou na fujare ju sprevádzal fujarista Štefan Suchý. Bol som veľmi dojatý, keď som jej naposledy zaspieval starú srbskú duchovnú pieseň…
Eva Kristinová, vzácna dcéra slovenského národa, milovala vojvodinských Slovákov a Srbov.
Pointou tejto výstavy je, že prostredníctvom takých osobnosti, ako je pani Eva Kristinová, sa naše dva národy ešte viac zbližujú a utvrdzujú v priateľstve. Ľudia, ktorí sú ako ona nositeľmi skutočných hodnôt, sú veľmi vzácni, zasluhujú si našu úctu, lebo šíria odveké priateľstvo a blízkosť slovenského a srbského národa a robia svet lepším. Preto túto vernisáž výstavy možno nazvať výstavou priateľstva srbského a slovenského národa.“
Účastníkov vernisáže pozdravil Boris Konček, tretí tajomník Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade, ktorý vyjadril radosť zo spolupráce vojvodinských Srbov a Slovákov pri realizácii tejto výstavy a vernisáže.
Juraj Sudi, hudobný skladateľ a dirigent slovenského zboru Zvony zo Selenče, v príhovore uviedol, že pre jeho zbor bolo cťou zúčastniť sa na slávnostnom otvorení výstavy.
Zbor Zvony svojím kultúrno-umeleckým hudobným vystúpením obohatil toto krásne podujatie.
Snímky z vystúpenia (Foto: Petar Dukić, Zbor Zvony)