Vidím tri Putinove chyby a všetky sa týkajú Jevgenija Prigožina, vodcu Vagnerovej skupiny, vojska nájomných žoldnierov. Dvoch chýb sa už Vladimír Putin dopustil. O tretej sa ešte len rozhodne. (standard.sk)
Zvírený prach po neúspešnom prevrate vagnerovcov v Rusku sa usadil a výhľad sa prečistil. Úvahy o tom, že to vlastne ani nebol pokus o štátny prevrat, ale akási dohodnutá politická hra, odmietam a nebudem sa nimi viac zaoberať. Bol to pokus o prevrat a otázky stoja takto. Aký stabilný je teraz politický režim v Rusku (Putinov režim)? Pokúsime sa nájsť na to odpovede ďalšou otázkou. Akých chýb sa dopustil prezident Putin?
Putinova prvá chyba: Dopustil vzostup Prigožina
Prvou Putinovou chybou bolo, že dovolil svoje meno spojiť s menom Prigožin. Prigožin je surový kriminálnik, zlodej a násilník, ktorý si ku koncu sovietskej éry posedel vo väzení. V drsných 90. rokoch zbohatol, keď sa stal významným dodávateľom cateringových služieb pre štátne organizácie. Vrátane Kremľa, takže mu médiá prisúdili prezývku „Putinov kuchár“.
Prigožin je podvodník. Podvodník, ktorý do svojho biznis plánu zahrnul aj založenie súkromnej vojenskej spoločnosti PMC Wagner.
Najskôr pár slov o súkromných vojenských spoločnostiach všeobecne. Objavili sa pred pár desaťročiami, ich používanie sa stále rozširuje. Najviac ich využívajú vo svojich konfliktoch USA.
Považoval som túto ideu vždy za kontroverznú. Domnievam sa, že na legálne použitie násilia má mať monopol štát.
Ešte horšie je, keď štát, v tomto prípade Rusko, sa ani len neunúva zabezpečiť, aby v tomto type podnikania mohli pôsobiť iba bezúhonné osoby. Prigožin bol všetko možné, len nie bezúhonná osoba. Spomeňme si, aká prísna legislatíva existuje na Slovensku o tom, kto môže prevádzkovať obyčajné súkromné bezpečnostné služby, ktoré sú v porovnaní s PMC podstatne nevinnejšou vecou vzhľadom na výzbroj a počty personálu.
A ešte horšie je, ak vlastník PMC je nielen kriminálnik, ale aj psychopatická osobnosť. Podvodnícky charakter Prigožina ľahko spoznáme, keď si zosumarizujeme obsah výrokov, ktoré zverejňoval pred a počas pokusu o prevrat.
Prigožin vyslovoval rôzne hodnotenia vojny na Ukrajine, niektoré z nich boli dokonca i pravdivé, ale navzájom si odporovali tak očividne, až to urážalo súdne uvažujúcich ľudí. Raz mali jeho výroky výrazne proukrajinské ladenie, vojnu odsudzoval ako zbytočnú. Potom sa zase, naopak, staval do úlohy toho, kto odhaľuje neochotných vojenských byrokratov brániacich Rusku v dosiahnutí rýchleho víťazstva. Staval sa do úlohy toho, kto by tú Ukrajinu rýchlo porazil, ak by na to dostal príležitosť.
Jeho tvrdenie, že vojnu spôsobili akísi nemenovaní ruskí oligarchovia, ktorí chceli Ukrajinu drancovať, je tuposť. Počas pokusu o prevrat tvrdil, že ruská armáda zabila dvetisíc jeho bojovníkov, čo bol výmysel. A tak ďalej.
Šírili sa chýry o atmosfére nezákonnej krutosti vnútri Vagnerovej skupiny.
Jevgenij Prigožin je presne ten odpudivý typ, ktorý, keď sa objaví na významnej pozícii v ruskej spoločnosti, vo svetovej verejnosti to budí znechutenie, až zdesenie.
A ešte kuriozita. V januári tohto roku Jevgenij Prigožin požiadal, aby Štátna duma schválila zákon, zakazujúci urážanie bojovníkov paramilitaristikých skupín bojujúcich po boku ruskej armády, čo sa, samozrejme, týkalo i jeho bojovníkov. A zákon bol v marci schválený.
Za vzostup tohto človeka môže aj Putin, Rusi si to budú pamätať.
Druhá Putinova chyba: Ignoroval príznaky vzbury
V médiách sa objavila správa, že Američania vedeli o príprave prevratu už v polovici júna. Človek sa pousmeje. To sa dalo vedieť aj bez prostriedkov, ktoré Američania majú. Príznaky vzbury boli zjavné aj pre bežného občana už dva mesiace.
Spomeňme si na surové Prigožinove útoky na Sergeja Šojgua a Valerija Gerasimova.