Ak by došlo k tomu, za čo hlasovali slovenskí europoslanci vrátane dvojice za KDH, znamenalo by to, že aj Slovensko sa stane účastníkom vojny proti Rusku a legitímnym cieľom jeho rakiet. Toto hlasovanie prezrádza, že KDH už prijalo hodnoty Progresívneho Slovenska, len to ešte z taktických dôvodov nemôže prezradiť. Píše zakladateľ KDH Ján Čarnogurský. (standard.sk)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali spojencov z NATO, aby dodržali záväzok voči Ukrajine a pripravili pôdu na pozvanie Ukrajiny do Aliancie. Za uznesenie hlasovala veľká väčšina poslancov, zo slovenských obaja poslanci za KDH Miriam Lexmann a Ivan Štefanec, dvaja poslanci za Progresívne Slovensko, jeden za OĽaNO a jeden za SaS, proti boli dvaja – Miroslav Radačovský (Slovenský patriot) a Milan Uhrík (Republika), ostatní nehlasovali.
Aby bolo jasné, za čo poslanci hlasovali.
Ak má NATO „pripraviť pôdu“ na prijatie Ukrajiny, vzdali sa svojho – síce len poradného (ale predsa) – hlasu o prijatí Ukrajiny do NATO. Prijatie Ukrajiny do NATO bude znamenať, že v prípade vojenského konfliktu na území Ukrajiny, by členské štáty Aliancie mali ako-tak, ale predsa, vyslať svojich vojakov na pomoc Ukrajine. Vzhľadom na to, ako terajší či minulí funkcionári NATO radi posielajú proti Rusku „východné krídlo“, čiže nás, keby na Ukrajine prepukli boje, prví na rane by boli Poliaci, Slováci, Maďari, Česi a ďalší.
Koncom februára tohto roku na zasadnutí tzv. Bukureštskej skupiny americký prezident Biden aj ministri obrany tohto zoskupenia, ako aj naša prezidentka Čaputová a vtedy ešte minister obrany Jaroslav Naď podpísali rozhodnutie o posilnení východného krídla Aliancie. Pred pár dňami bývalý generálny tajomník NATO Rasmussen vyhlásil, že ak Ukrajina nebude vládať vzdorovať Rusku, mali by ísť na jej územie bojovať – opäť predovšetkým vojaci z východného krídla.
Ak by k tomu došlo, znamenalo by to, že aj Slovensko sa stane voči Rusku účastníkom vojny a legitímnym cieľom jeho rakiet. Ruské rakety už teraz zasahujú celé územie Ukrajiny, pre Rusko by nebol žiadny technický problém rozšíriť ich dolet o pár stoviek kilometrov.
Európsky parlament sa prekonáva v prijímaní hlúpych rozhodnutí. V minulosti tam strany rady vysielali populárnych spevákov, vyslúžilých športovcov, či iné celebrity, koniec koncov, zvyšovalo to popularitu strany. Ale teraz za našimi hranicami zúri vojna a prijaté uznesenie EP nás k nej približuje. Východné aj západné autority medzinárodných vzťahov už desaťročia upozorňujú, že rozšírenie NATO na východ bolo chybou a medzinárodné vzťahy len komplikuje. Pre poslancov EP je také tvrdenie príliš komplikované.
Dych vyráža najmä hlasovanie poslancov KDH. Predsa KDH sa ešte stále hlási do národného a kresťanského tábora a tlačiť Slovensko do vojny, ktorá nie je našou vojnou, nie je ani národné, ani kresťanské. Rovnaké hlasovanie poslancov PS až tak neprekvapuje. Ich strana sa vezie na vlne globalizmu a oni ani nezbadajú, že éra globalizmu sa už skončila. Ale poslanci za KDH by mali poznať elementárne záujmy svojho národa. Presnejšie, vedenie KDH by malo postaviť od obecných zastupiteľstiev až po Europarlament kandidátov, ktorí záujmy svojho národa a veriacich v rovnaké hodnoty poznajú. Zdá sa, že Miriam Lexmann a Ivan Štefanec ich nepoznajú.
Alebo problém leží hlbšie. Hlasovanie poslancov v EP prezrádza, že KDH už v skutočnosti prijalo hodnoty PS, len to ešte z taktických dôvodov nemôže prezradiť. Ale ak sa po voľbách dostane do Národnej rady, nebude mať problém vstúpiť do koalície s PS, prijať kompromisný vládny program a ustúpiť progresívnemu liberalizmu v dôležitých bodoch.
V novembri 1989 sme s priateľmi zakladali KDH a mysleli sme si, že zakladáme stĺp národnej a kresťanskej politiky. Po oznámení hlasovania poslancov KDH v EP o príprave pôdy na pozvanie Ukrajiny do NATO som sa hanbil.