Vstup Slovenska do NATO zorganizovala Dzurindova vláda v roku 2004 bez výslovného súhlasu občanov. Vstup nebol výraznou témou vo voľbách v roku 2002, o vstupe nebolo referendum a dokonca ani v prieskumoch verejnej mienky nemal väčšinu. Pôvodných okolo 30 % respondentov za vstup sa po výlučnej vládnej propagande zvýšilo na asi 50 %. Tak sme sa zviazali s vtedajším geopolitickým hegemónom.
Po začiatku vojny na Ukrajine podpora pre členstvo prechodne stúpla, pretože prosystémové médiá hučali, že NATO je najlepšou zábranou, aby sa niečo podobné nemohlo stať nám. Zamlčali, že vojnu veľmi priblížila stavba americkej základne v Očakove neďaleko Odesy už v roku 2019. Na akom základe, za akým účelom stavali Američania základňu s raketami s doletom až na Moskvu? O piatich miliardách dolárov na prípravu Majdanu (Victoria Nulandová), o porušení sľubu prezidenta Busha st., že NATO sa nebude rozširovať na východ ani nehovorím. V marci 2022 sa Rusi a Ukrajinci dohodli na skončení vojny, ale britský predseda vlády Boris Johnson okamžite priletel do Kyjeva a vykonal tlak na Zelenského, aby od dohody odstúpil a slabý Zelenský odstúpil. Stotisíc a viac Ukrajincov odvtedy zahynulo. V týchto dňoch americký senátor Lindsey Graham povedal v Kyjeve, že Rusi umierajú a to je najlepšia investícia amerických peňazí, akú kedy urobili. Áno, Rusi a Ukrajinci umierajú (Slovania) a pre Anglosasov je to najlepšia investícia peňazí. Celé NATO (obyvateľstvo cca 900 miliónov ľudí) dodáva Ukrajine zbrane a necháva Ukrajincov zomierať, ale strategickú iniciatívu má v rukách Rusko (obyvateľstvo 150 miliónov). Američania už začínajú pripravovať ďalšiu líniu útokov na Rusko. Koncom februára zvolali do Varšavy schôdzu tzv. Bukurešťskej deviatky (pod vedením USA). Účastníkom je aj Slovensko. Účastníci schválili požiadavku na posilnenie východných štátov NATO. Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Jaroslav Naď ju samozrejme tiež podpísali.
Čiže na Slovensku budú základne NATO a budú tu stále vojská NATO. Uvedomujú si Zuzana Čaputová, Eduard Heger a Jaroslav Naď za čo ponesú zodpovednosť? Ostatne americkí vojaci tu už sú. Pred týždňom vo veľkopredajni vo Zvolene musela polícia zasahovať proti trom drzým, opitým americkým vojakom, jednému museli dať putá. Vyhrážal sa našim policajtom, že ich zabije. Pri budúcich podobných incidentoch by mala naša polícia vedieť, ako sa také incidenty riešili v minulosti. V marci 1939 Nemci posielali do Bratislavy svojich agentov s bombami. V meste vybuchovali bomby a Nemci v Petržalke (podľa Mníchovskej dohody už patrila Nemecku) sa spoliehali, že Slovensko nedokáže nastoliť poriadok inak len pozvaním nemeckej armády. Československá polícia sa už rozpadla, armády nebolo. Nastúpila však niečo ako domobrana, chytala nemeckých teroristov a zatvárala ich na niekoľko hodín do pivnice. Nič vážnejšie im nemohla urobiť, za Dunajom stáli nemecké divízie. Dostala však pokyn, aby ich mierne zmlátila, čo domobranci s radosťou urobili. Potom ich cez most vykopli do Petržalky. Ruská akademička Valentina V. Marjina píše v knihe „ZSSR a Slovensko 1939-45. Vojensko-politické aspekty“ (Moskva 2017), že Nemci museli konštatovať, že Slováci vyriešili problém udržania poriadku sami.
Naspäť k súčasnosti. Keď Ukrajina vojnu prehrá, vojenská mašinéria NATO, najmä USA sa prenesie do Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a vojna bude v inej podobe pokračovať. A opäť hlavnú ťarchu ponesú Slovania (Poľsko, Slovensko, Bulharsko), Maďari, Rumuni, ale rozhodovať budú iní.
Prosystémové médiá nás budú presviedčať, ako nás NATO chráni. V skutočnosti NATO k nám vojnu prinesie. Prostí ľudia sú opäť múdrejší ako vláda a novinári. V týchto dňoch vyšiel prieskum verejnej mienky pre konferenciu GLOBSEC. Napriek viac než ročnej opačnej mediálnej masáži, spolu 51 % Slovákov si myslí, že za vojnu na Ukrajine zodpovedá Západ alebo Ukrajina a len 40 % si myslí, že za vojnu zodpovedá Rusko. Noviny SME priniesli komentár k prieskumu pod nadpisom: Slovensko sa odvracia od Západu.
Medzi slobodne mysliacimi ľuďmi sa hľadá cesta pre Slovensko. Jedno východisko sa črtá. Keby sa stredom Európy tiahol pás neutrálnych krajín, znamenalo by to upevnenie mieru pre celý kontinent. Pohyby vojsk po zemi a vo vzduchu krížom cez kontinent by neboli možné.
Taký pás čiastočne existuje a jeho predĺženie je možné. Pás začína na západe Švajčiarskom, pokračuje na východ Rakúskom. Keby sa k nemu pripojilo Slovensko, Európa by bola bezpečnejšia. So Slovenskom by mohli pristúpiť Česko aj Maďarsko. Ak vojna na Ukrajine vyústi do neutrality Ukrajiny, pás by sa ešte predĺžil. Keby bolo Slovensko neutrálne v roku 1999, lietadlá NATO by neboli mohli bombardovať Juhosláviu od severu, zo základní v Nemecku a Belgicku.
Vyhláseniu neutrality štátu musí predchádzať dohoda so susedmi, že nespochybňujú hranice štátu, prípadne garancia neutrality zo strany niektorej veľmoci. Neutrálne Slovensko by mohli privítať všetci naši susedia, určite Rusko a možno aj Nemecko a Francúzsko. Spojené štáty by nás nemuseli zaujímať. Rozšírenie priestoru mieru v Európe by znamenalo rozšírenie priestoru mieru aj pre nich. Pre nás by bola neutralita lepšou ochranou než všetky reči o ochrannom dáždniku zo strany NATO.
Slovenské vlády by mali prejaviť iniciatívu smerujúcu k vyhláseniu neutrality.