Podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu konfliktu v Západe, ktorý Rusko provokoval. Podľa 17 percent ju spôsobila Ukrajina. Dá sa teda zhrnúť, že Západ (USA, NATO, EÚ) a Ukrajinu viní z vojny 51 % Slovákov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu pro NATO a proamerickej organizácie Globsec zrealizovaného koncom marca na vzorke 8000 respondentov. (hlavnespravy.sk)
Na výsledky pravidelného prieskumu podľa prezidenta organizácie Róberta Vassa už druhý rok vplýva vojna na Ukrajine. „Niektoré krajiny sa dokázali ešte viac zjednotiť a zahraničnopolitické postoje k Západu, k euroatlantickej integrácii sa posilnili. V iných krajinách, napríklad aj na Slovensku, sa posilnilo práve podhubie pre šírenie dezinformácií, ktoré zásadne polarizujú spoločnosť či podkopávajú dôveru v demokraciu a euroatlantickú jednotu,” zavádzal na piatkovej tlačovej konferencii. Nie dezinformácie, ale práve naopak informácie, ktoré na Slovensku sú vďaka alternatívnym médiám verejnosti dostupné, menia všeobecnú verejnú mienku proti agresívnemu paktu NATO a EÚ.
Poskytovanie vojenskej techniky Ukrajine považuje za pomoc brániacej sa krajine 57 percent Slovákov. Až 69 percent opýtaných to považuje za provokáciu Ruska. Za pomoc utečencom z Ukrajiny sa vyslovilo 59 percent opýtaných zo SR. Zároveň, 69 percent Slovákov súhlasí s tvrdením, že pomoc Ukrajincom je na úkor domácich obyvateľov.
Na základe výsledkov odporúča Globsec pokračovať v krajinách v objasňovaní potreby pomoci Ukrajine a vymedzovaniu sa voči Rusku – čo sa dá zjednodušene povedať, ako pokračovať a zintenzívniť pro NATO propagandu. Volá tiež po posilnení kritického myslenia a pripravenosti obyvateľov na krízu – čo preložene z tohto new speaku znamená – označiť každý protinázor ako hoax, lož, dezinformáciu. Apeluje tiež na dlhodobé opatrenia, ale aj skúmanie, čo si ľudia predstavujú pod pojmom demokracia. Obyvatelia by mali byť tiež zapojení do tvorby verejných politík. Posilniť by sa mala aj komunikácia tvárou v tvár. Do vecnej a faktickej komunikácie odporúčajú odborníci z proamerického Globsecu tiež zapojiť aj príbeh a emócie, aby sa ľudia s obsahom vedeli lepšie stotožniť – čo je zas klasický, osvedčený spôsob manipulácie.
Prieskum zrealizovali v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, teda v krajinách východného krídla NATO, ktoré v prípade, že sa konflikt vymkne spod kontroly a rozšíri, ponesú ťarchu bojových operácii a na podpore tyla, teda bežných občanov jednotkám NATO bude obzvlášť záležať.