V sobotu 1. februára som v Bratislave v reštaurácii na Hlavnom námestí večeral a diskutoval s Petrom Thielom. (facebook.com)
Niektorým ho netreba predstavovať, ale pre istotu zopakujem o ňom informácie dostupné na Wikipedii. Keď sa hovorí o amerických miliardároch podporujúcich Donalda Trumpa, spravidla hneď po Elonovi Muskovi sa spomenie Peter Thiel. Peter Thiel je zakladateľom a spoluvlastníkom PayPal, vlastnil podiel na facebooku, ktorý už predal. Založil a je spoluvlastníkom aj spoločnosti Palantir a ešte zopár ďalších spoločností. Jeho majetok sa odhaduje na vyše 11 miliárd dolárov.
Wikipedia hovorí, že Peter Thiel je gay a žije v rovnakopohlavnom manželstve s iným mužom. Zároveň o sebe hovorí, že je konzervatívnym libertariánom a kresťanom. Takto rozporuplný je náš svet.
Peter Thiel je podporovateľom Donalda Trumpa, bol ním už v roku 2016, kedy rečnil na republikánskom konvente. Podporil Trumpa v kampani i finančne, je členom Republikánskej strany.
Pred dvomi týždňami mi zavolal kamarát a povedal mi, že má správu, že Peter Thiel sa so mnou chce stretnúť. Samozrejme, že som mal pocit, že to bude nejaký omyl. V živote som sa s ním nedostal do kontaktu. Potom som si našiel v maili správu od Roda Drehera. Rod je americký novinár známy i na Slovensku, poznám sa s ním roky. No a Rod mi to vysvetlil.
Thielov záujem o stretnutie súvisí v príbehom mojej knihy „Levy prichádzajú“. V roku 2014 vyšla aj v nemčine a jeden výtlačok doručili moji priatelia do rúk emeritného pápeža Benedikta XVI. Ten mi v roku 2015 poslal osobný list, v ktorom knihu ocenil. O obsahu listu som za jeho života verejne nehovoril. Po Benediktovej smrti som v rozhovore zverejnil skutočnosť, že Benedikt XVI v liste spomínal ohrozenie cirkvi v súvislosti s tým, že „narastá moc Antikrista“. Rod Dreher vtedy rozhovor preložil do angličtiny a zverejnil ho na internete, čiže si ho prečítali státisíce čitateľov v zahraničí.
A ako to súvisí s Thielom? Tak, že okrem toho, že Thiel je úspešným podnikateľom, je i verejným intelektuálom. A okrem iného ho zaujímajú témy ako Posledné dni, koniec sveta. A v tej súvislosti aj Antikrist. Ten záujem nemá bulvárny charakter. Thiel sa témou chce zaoberať seriózne. Musím uznať, že je veľmi rozhľadený.
Krátko po Rodovej správe sa mi Peter Thiel ozval mailom a rovno sa pýtal, či by sme sa nemohli stretnúť „niekde v Európe“. Odpovedal som mu, že ho radi privítame v Bratislave. A dohodli sme sa na dátume.
Pár dní pred jeho príchodom som na webe trochu sledoval jeho videá, kde hovoril o téme. Hovoril o nich na rešpektovaných fórach, napríklad na Stanford University a v týchto dňoch má sériu prednášok v Oxforde, odkiaľ si odskočil do Bratislavy.
Do Bratislavy Peter Thiel priletel svojím súkromným lietadlom. Bolo ich spolu päť, Thiel s tromi spolupracovníkmi plus Rod Dreher. Aby som nehral v úplnom oslabení, prizval som si Jara Danišku.
Na večeru som šiel s vedomím, že s Thielom máme nezlučiteľné názory vo veci, v ktorej ani jeden z nás nehodlá svoj názor zmeniť. Taká situácia môže spôsobiť komplikáciu. Ale nakoniec to dopadlo dobre a bola to príjemná diskusia, asi štvorhodinová. O niektorých veciach sme nehovorili. Veď sme vedeli, čo si o nich myslíme.
Peter Thiel je taký, ako Američania bývajú. Neformálny, priamy, rýchly. Žiaden „úvod, jadro, záver“, ale rovno sa ide na jadro. Ale bol zdvorilý, vedel počúvať, niekedy som cítil z neho pokoru.
Pred večerou jeden z jeho spolupracovníkov predniesol krátku modlitbu. U témy Antikrist sa potvrdilo, že Thiel ako podnikateľ v IT vníma nebezpečenstvo „sledovacieho štátu“, ktorý vďaka pokroku IT technológií o nás bude vedieť všetko. Už to tak je v komunistickej Číne, ale hrozí to i inde. A ešte horšie by to bolo, ak by sa konštituovala nejaká svetová vláda. To je ten Antikrist, ktorého príchod Peter Thiel vníma.
Rod Dreher ma požiadal, aby som porozprával o svojej knihe a o pápežovom liste, a o Sviečkovej manifestácii v roku 1988, čo som rád urobil.
Mal som silný pocit, že prejavy nadchádzajúceho príchodu Antikrista, aké vníma Peter Thiel, neboli tie, ktoré vnímal Benedikt XVI.
Thiel býva ústretový voči katolíckej cirkvi, ale na moju priamu otázku odpovedal, že jeho kresťanstvo je protestantské. Pochopil som, že princíp individualistického výkladu kresťanstva u protestantských teológov sa tu zráža s princípom zjednocujúceho magistéria katolíckej cirkvi.
V jednej chvíli sme trochu polemizovali, keď vzniesol kritiku voči niektorým katolíckym postojom a ja som ten postoj obhajoval. Ale bolo to úctivé a priateľské.
Hovorili sme o všetkom možnom. O roku 1989, o komunizme, o rozdieloch medzi Čechmi a Slovákmi, o vojne na Ukrajine (myslel si to isté, čo my), o novej Trumpovej vláde, o potratoch, o vzťahu Európy a USA, o Rusku. O všetkom možnom.
Po večeri Peter Thiel ešte navrhol krátku prechádzku po Starom meste. Ukázali sme mu arcibiskupský palác na Primaciálnom námestí, v ktorom bol podpísaný mier s Napoleonom (To bol inak pre niektorých tiež kandidát na Antikrista). Cestou po Laurinskej som mu porozprával stručnú históriu Slovenska od Svätopluka po súčasnosť. No a na Hviezdoslavovom námestí som mu porozprával slávnu históriu Sviečkovej manifestácie. Na fotke ma vidíte, ako Petrovi Thielovi rozprávam, ako ma 25. marca 1988 zasiahol prúd vody z vodného dela.
Bolo to milé. Peter Thiel a jeho kolegovia nám poďakovali a rozlúčili sme sa. Bol to pre mňa neuveriteľný príbeh, neuveriteľné stretnutie. Za také treba byť vďačný.
Zdroj: Facebook Vladimíra Palka