Západný liberalizmus spochybňuje voľby, centrálny prvok demokracie. Vidíme to v Rumunsku, Gruzínsku, Moldavsku, ale aj USA, Francúzsku či u nás. (standard.sk)
Nejako sa nám v euroatlantickom priestore nedarí pokojne voliť vo voľbách.
K prednostiam systému parlamentnej demokracie vždy patrilo to, že spory, konflikty a vášne dokáže riešiť prostredníctvom volieb. Vedie sa politický boj a slobodné voľby rozhodnú o výsledku toho boja.
Dochádza však k zaujímavému fenoménu. Miestami sa nám začína črtať opačný vzorec. Už nie voľby rozhodujú o výsledku politického boja, ale politický boj rozhodne o osude volieb.
Je to kríza inštitútu volieb.
Občas už politický boj rozhodne o voľbách
Prebehnú voľby a sú slobodné. Mali by byť sviatkom demokracie, ako sa o nich vzletne hovorí. Lenže niekedy nie sú, lebo sa objaví problém. A tým problémom sú výsledky volieb. A nespokojnosť s nimi. A rozpúta sa politický boj, niekedy za prítomnosti násilia, o to, či boli voľby regulárne, či boli legitímne, a či sú platné. A či je víťaz víťazom.
Teda voľby po tom, čo prebehnú, sa stanú predmetom politického boja a ten rozhodne o tom, čo tie voľby boli zač.
Začína to byť bežné
V poslednom desaťročí v celom priestore Západu prebieha boj medzi dvomi hlavnými blokmi. Jeden tvoria progresívni liberáli. Často nemajú v oficiálnom názve ani progresivizmus, ani liberalizmus, ale tým sa netreba nechať mýliť.
Potom sú tu tí, ktorých ten prvý blok nazýva populistami, hoci oni si myslia, že by si zaslúžili slušnejšie pomenovanie, a asi niekedy aj majú pravdu. Pre účely tohto článku zostaňme pri názve „populisti“, ale dáme ho do úvodzoviek. To sú v USA Trumpovci, v Európe oná „krajná pravica“, ale aj národne ladení socialisti ako Ficov Smer a podobne.
A stáva sa, že systém férových slobodných volieb ako spôsobu riešenia prestáva fungovať. Videli sme to v USA v roku 2020, v uplynulých týždňoch v Gruzínsku, Moldavsku a Rumunsku.
Popíšme niekoľko javov, ktoré túto nefunkčnosť charakterizujú.
Nepresvedčivé spochybnenie platnosti volebných výsledkov
Hlavným javom je spochybňovanie platnosti volieb bez uvedenia presvedčivých dôkazov. Videli sme to v roku 2020 v amerických prezidentských voľbách, keď Donald Trump a mnohí jeho voliči odmietli uznať svoju porážku. Existovali síce informácie o výskyte volebných podvodov, ale nie v rozsahu, ktorý by ovplyvnil výsledok volieb.
Nespokojnosť Trumpových voličov vyvrcholila 6. januára 2021 ich vtrhnutím do budovy Kongresu. Bol to jediný prípad, keď bolo možné obviniť zo spochybňovania volieb „populistov“.
Teraz došlo k spochybňovaniu volieb trikrát za sebou vo východnej Európe. V Moldavsku v parlamentných a prezidentských voľbách a v referende, v Gruzínsku v parlamentných voľbách a teraz v Rumunsku v prezidentských voľbách.
V Moldavsku išlo iba o vzájomné obviňovanie rôznych kandidátov a strán z protizákonného konania.
V Gruzínsku to bolo horšie. Porazená opozícia a prezidentka Salome Zurabišviliová považujú voľby za nelegitímne a odmietajú uznať ich výsledky. Zurabišviliová hovorí o voľbách ako o proruskom puči. Prezidentka vyzvala opozíciu k protestom, na demonštráciách dochádza k násilným zrážkam medzi demonštrantmi a políciou.
Argumenty, ktoré majú preukázať nelegitímnosť gruzínskych volieb, sú však nedostačujúce. Hovorí sa o volebnej korupcii, o atmosfére zastrašovania, o demagogickej kampani a podobne. Ale skoro nikto si netrúfol vysloviť obvinenie, že došlo k falzifikácii výsledkov. Pretože solídnych dôkazov niet. Ani americká administratíva také obvinenie nevznáša. Medzinárodné organizácie sa iba obmedzovali na výzvy, aby boli obvinenia vyšetrené a aby sa osoby, ktoré sa dopustili nejakých nezákonností, sa museli za to zodpovedať.
Spomeňme si, že na Slovensku sa v minulosti tiež veľa spomínalo kupovanie hlasov, napríklad v rómskych osadách.
Spomínate si na manipulatívny príbeh o Mečiarovi, ktorému v roku 1994 akože nedovolili voliť, lebo nebol vo svojom okrsku na zozname voličov? Nahnalo mu to nemálo voličov.
Šírenie strachu? Spomínate si na kampaň spred ostatných volieb, keď progresívci strašili, že po voľbách sa Slovensko vyľudní, lebo mnoho mladých emigruje? A tak podobne.
A neviem si predstaviť väčšie šírenie strachu, ako bolo šírenie strachu z Donalda Trumpa pred všetkými tromi ostatnými americkými prezidentskými voľbami.
Nikomu však nenapadlo, že by tieto veci mali znamenať, že voľby boli nelegitímne.