Za čo ho vyznamenal Vladimír Putin? Prinesie Donald Trump na Ukrajinu mier? Naplnili sme po 35 rokoch skutočný odkaz Novembra ’89? Na otázky prišiel do štúdia Hlavných Správ odpovedať bývalý premiér a disident Ján Čarnogurský. (hlavnespravy.sk)
Vyznamenania od Vladimíra Putina a z Krymu
Ruský prezident Vladimír Putin udelil bývalému predsedovi vlády a disidentovi Jánovi Čarnogurskému ruské vyznamenanie Rad cti, ktorý sa udeľuje za upevnenie priateľstva a spolupráce medzi národmi. Ján Čarnogurský ho dostal za dlhoročný prínos k rozvoju vzťahov medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou, obyvateľmi Ruska, počas medzinárodnej konferencie Jaltské medzinárodné fórum, ktoré sa minulý týždeň konalo v Moskve.
Nie je to jediné vyznamenanie, ktoré si Ján Čarnogurský do štúdia doniesol. Má vyznamenania nielen z Ruska, ale aj z Arménska a Poľska.
Zasadnutie Jaltského medzinárodného fóra
Jaltské medzinárodné fórum je hlavne ekonomické fórum minimálne s 20 ročnou tradíciou. V posledných rokoch sa to ťažisko presunulo aj na politickú oblasť, pretože Krym je už od 2014 roku zasiahnutý sankciami. V rámci Jaltského fóra sa konalo aj zasadnutie koordinačnej rady Medzinárodného združenia Priatelia Krymu, ktorého sa Ján Čarnogurský zúčastnil tiež.
Globálny spravodlivý svetový poriadok prechádza zmenou od unipolárneho k multipolárnemu, nakoľko končí viac ako 30-ročná hegemónia Spojených štátov a 500-ročná kolektívneho Západu. Slabosť Západu sa napríklad prejavila aj pri vyhodení plynovodu Nord Stream do vzduchu, ktoré výrazne poškodilo Nemecko, Európu, ale aj nás a pritom nemáme odvahu vinníka ani len pomenovať, hoci indície nás k nemu vedú.
Alternatívna elektronická obchodná mena
Fórum riešilo aj otázky alternatívnej elektronickej obchodnej meny. V Rusku sa dnes neplatí západnými platobnými kartami, ale už im funguje s vlastnými. Zároveň pracuje na vytvorení východného SWIFTu, ktorý by mal nahradiť globálny SWIFT, od ktorého Západ Rusko po spustení ŠVO odpojil.
Vojna na Ukrajine – príčiny
Rusko je surovinovo sebestačné, má na svojom území 37 % prírodného bohatstva planéty, má k dispozícii všetky prvky Mendelejevovej tabuľky chemických prvkov. Preto ďalšie územie nepotrebuje. Ani územie Ukrajiny, ale nemôže dopustiť, aby sa Ukrajina stala priestorom s vojenskými základňami USA a NATO s raketami, ktoré do pár minút dokážu zasiahnuť Moskvu. Jednou z takých bola vojenská základňa v Očakove pri Odese, ktorú Američania nestihli dokončiť.
Ďalšou príčinou boli zákony, ktoré kyjevský režim prijal na potlačenie jazykových práv národnostných menšín, hlavne ruskej.
Opätovné zvolenie Donalda Trumpa prezidentom Spojených štátov
Donalda Trumpa na rozdiel od Kamaly Harrisovej podľa Jána Čarnogurského neovláda Deep state Spojených štátov. Očakáva, že bude robiť vlastnú politiku. Napriek tomu bude pod tlakom, aby neustúpil Rusku na Ukrajine. Takže Ukrajinci budú ďalej umierať.
Dôvod na vojnu na Ukrajine pominie podľa Jána Čarnogurského len tým, že Západ, NATO budú na Ukrajine porazené, nakoľko ide o zástupnú vojnu Západu (USA) s Ruskom. Viacnásobná skúsenosť Ruska s vierolomnosťou Západu ho vedie k tomu, že na hocijaký deklarovaný, hoci na papieri mier dnes Rusko nepristúpi. „Rusko si musí vytvoriť takpovediac, materiálne, čiže vojenské predpoklady preto, aby ho Západ nemohol napadnúť trebárs rukami Ukrajincov,“ dodal Ján Čarnogurský.
Ukrajina po vojne
Ján Čarnogurský očakáva, že Ukrajina bude na tom po skončení bojov biedne. Jednak ju opustila takmer polovica obyvateľov, na druhej strane je dnes v rukách špekulantov Západu, ktorí síce Ukrajine pomáhajú, ale nejde o nezištnú pomoc, ale o úver, ktorý budú chcieť splatiť. Ján Čarnogurský uviedol ako príklad: „Československo muselo zaplatiť ešte aj za anglické lietadlá, na ktorých československí piloti bojovali v bitke o Anglicko. Ale potom sme tie lietadlá museli zaplatiť či Anglicku alebo Spojeným štátom.“
Bratislava hlavným mestom mieru
Podľa Jána Čarnogurského je Bratislava predurčená na to, aby sa stala miestom, kde by sa mohli vyrokovať podmienky mieru na Ukrajine. „Bratislava, tým, že je v strede Európy a povedal by som v strede medzi Ruskom a celkovým Západom, tak mala by šance, aby sa takéto rokovania mohli uskutočniť u nás a to by veľmi pomohlo aj prestíži Bratislavy,“ pomenoval jeden z dôvodov Čarnogurský.
Napomôcť celému procesu môžu aj aktivity, ktoré vyvíja od nástupu k moci na Slovensku Robert Fico. Chodí na jednej strane na rokovania Európskej rady, na druhej strane navštívil Čínu a plánuje navštíviť Brazíliu aj Rusko.
35. výročie pádu komunizmu
Ján Čarnogurský bol jedným z hlavných protagonistov zmeny režimu. Organizoval Sviečkovú manifestáciu na začiatku roka 1988, ktorá sa stala signálom konca komunizmu v Československu. „Teda ako ‚Bratislavská päťka‘ sme vyzvali ľudí, aby kládli kvety na miesta, kde v roku 1968 armády Varšavskej zmluvy zastrelili našich ľudí. No, v posledných mesiacoch pred novembrom som bol vo väzení. To znamená, že áno… privítal som pád komunizmu a dajme tomu, že som sa zúčastňoval na príprave jeho pádu a ten pád bol potrebný. Ten pád bol potrebný, pretože komunizmus naozaj už spomaľoval rozvoj spoločnosti na Slovensku, vtedy v Československu, v Rusku, všade, v Poľsku, v Maďarsku, všade,“ pripomenul význam Novembra 89.
Nakoľko k naplneniu ideálov Novembra podľa Čarnogurského nedošlo, je pomaly po 35 rokoch čas na opätovnú zmenu. Západ už nie je to, čo býval, keď sme naň pozerali spoza železnej opony. Ten, kto dnes hľadá pravdu príliš aktívne, dostane po prstoch. „No veď z televízie, zo slovenskej televízie prepustili pána Chuguryana len za to, že mňa pozval do desaťminútovej diskusie o Ukrajine a Rusku, kde boli dvaja ďalší proti mne,“ uviedol príklad, aby poukázal na to, s akým rizikom sa dnes hľadanie pravdy spája.
A na ilustráciu, ako je to s hľadaním pravdy, pridal: „Najmä v tých takzvaných mainstreamových médiách sa nemožno dočítať alebo dopočuť pravdy. Keď si čítate SME alebo Denník N, tie doteraz píšu o tom, ako Rusko prehrá vojnu na Ukrajine. No tak je to pravda alebo nie je to pravda? A ďalšie veci. Takže tá pravda sa u nás už nehľadá. Pravda sa skôr dá nájsť v alternatívnych médiách ako sú Hlavné Správy.“
Prekonaná úloha NATO
Vladimír Palko vo svojej reči na Konzervatívnom samite tiež povedal, že „pred štvrťstoročím Ján Čarnogurský otváral tému americko-európskeho vyrovnania NATO, pretože ten vzťah nie je partnerský“. Ján Čarnogurský spolu Eduardom Chmelárom chceli, aby sa o našom vstupe do NATO rozhodlo referendom. Vládna propaganda išla vtedy proti nim a tak nenazbierali 350-tisíc podpisov. A dnešok mu dáva za pravdu: „NATO je hlavný hýbateľ toho, aby sme, po prvé, dávali čím viacej peňazí na zbrojenie a ďalej, aby sme sa pripravovali na vojnu, na vyslanie vojakov na Ukrajinu. No tak, takú ochranu nechceme.“
Obranná zmluva s USA
Podľa Jána Čarnogurského je nejaký čas nevypovedateľná. Ale Slováci majú možnosť Američanom pobyt na Slovensku „osladiť“. Tu prestane tiecť na základňu voda, tu môže rásť počet výpadkov elektriny. Súhlasí, že tak, ako je zmluva nastavená, sú Američania na Slovensku okupantami a preto dal na záver rozhovoru Slovákom návod, ako im môžu dávať najavo, že tu nie sú vítaní: „Ja som vyzval ešte pred 3-4 rokmi, aby ľudia dávali aj na ulici najavo, keď uvidia cudzích vojakov, že ich nemajú radi, aby si odpľúvali pred nimi a podobne.“