Mať volebné právo v USA, nešla by som voliť. Víťazstvo Donalda Trumpa však chápem ako víťazstvo nad nikým nevolenými médiami, a to zas taká zlá správa nie je. A ak sa „voliči“ Harrisovej (teda jej očividní mediálni fanúšikovia tu u nás) cítia zaskočení, tak ani to nie je zlá správa. (noveslovo.eu)
Nebudú žiadne protesty na záchranu demokracie? Aj keď včera mnohým v hlavnom meste USA nevyšlo slnko a túlia sa k psíkom? V New Yorku prišlo k urnám 97 percent oprávnených voličov, Harrisovej dalo hlas 61,3 percenta. To je na psychofarmaká.
V stredu skoro ráno som si pozrela titulky a fotky v neplatenej časti Denníka N. Sú tam grafy a čísla, Denník N triumfuje, lebo podľa ich výpočtov PS už predbehlo Smer. (Z ďalšieho textu síce vyplynie, že z „kotla“ PS do „kotla“ Smeru neprebehol nikto, ba čo viac, ak by sa Smer a Hlas spojili s rastúcou Republikou, tak by mali 82 mandátov… – ale s fašistami?!) A zatiaľ v Amerike rastie fašista – tak ho nazvala Harrisová, no v to ráno to ešte propagandisti ani v Markíze nevzdávajú. Teoreticky vraj stále môže vyhrať. Predpokladám, že podľa ich výpočtov ďaleko porazila Trumpa. A ak by aj náhodou všetko bolo naopak, aj tak to bude inak. Takto sa to robí s dôveryhodnosťou, do psej matere.
A zatiaľ u našich starších bratov, kde niektorí neustále majú po ruke trstenicu, aby do nás vtĺkli, čo sa patrí a čo nie, komentuje video spred dvoch rokov bývalý komunistický rozviedčik. Petr Pavel: „Odpudivý Trump? Tehdy jsem nebyl prezident,“ vysvetľoval svoje vlastné slová v dva roky starom diele podcastu Standa show, v ktorom uviedol, že pri osobnom stretnutí naňho Trump pôsobil ako „odpudivá lidská bytost“.
Uvedená pasáž je na videu od 04:13 do 05:48.
V USA je reportér Sme, aj denníka Štandard, každý vidí kampaň na vlastné oči a každý ju vidí inak. Realitu v stredu ráno potvrdí realita, a to je tiež dobrá správa… Jeffry Sachs – ten Jeffry Sachs, pre ktorého interviewu vyletela z TA3 Anka Žitná Lučaiová – povedal šéfredaktorovi Štandardu: „Obaja kandidáti sú vo svojom proizraelskom postoji a rétorike extrémistickí. Tento extrémizmus je v súvislosti s politikou USA ,normálny‘ a veľmi odrádzajúci. Sú v tom veľké peniaze, ktoré vynakladá izraelská lobby a tieto veľké peniaze sa tento rok opäť zobrazujú pri financovaní kampane… Nepochybným víťazom volieb v roku 2024 bude trieda miliardárov. Podporujú oboch kandidátov a víťaz volieb, nech už to bude ktokoľvek, podporí miliardársku triedu novými daňovými úľavami a dereguláciou. Toto je jadro a základná podstata (core truth) americkej politiky. Politika USA sa stala skorumpovanou až do základov. Približne 16 miliárd dolárov sa vyzbiera a minie na federálne príspevky na kampaň (kongres a prezident), pričom väčšina peňazí bude pochádzať od bohatých ľudí, milionárov aj miliardárov.“
Voliť Harrisovú sa chystal aj niekoľkokrát americkými liberálmi ponížený Bernie Sanders…
Seymour Hersh publikoval niekoľko myšlienok o voľbách. Predpokladal, že Trump nevyhrá, najmä preto, že jeho kampaň neprejavila žiadne známky ľútosti nad jeho katastrofálnou reakciou na porážku od Joea Bidena pred štyrmi rokmi.
PO BIDENOVI
„Rozíde sa Trump s katastrofálnou zahraničnou politikou prezidenta?“
(Z blogu Seymoura Hersha 7. novembra 2024)
„Američania opäť odmietli chybnú voľbu demokratickej kandidátky v prospech Donalda Trumpa, ktorý prichádza do úradu s výčitkami a pomstou v hlave, spolu s vítaným odhodlaním ukončiť vojnu na Ukrajine a oveľa menej vítaným záväzkom pokračovať v Bidenovej politike nespútanej podpory vražedného Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra.
Je tu veľa lekcií. Po prvé, Barack Obama pokračoval v mizernom precedense, keď si po víťazstve v primárkach v roku 2008 vybral slabého viceprezidenta. Niektorí jeho kolegovia v Senáte považovali Bidena za márnomyseľného a lenivého, verejne lojálneho, ale čoraz viac rozhorčeného za Obamov odmietavý postoj k nemu. Po zvolení za prezidenta v roku 2020 zopakoval Obamovu mantru výberom viceprezidentky, ktorá pre neho nepredstavovala žiadnu politickú hrozbu. Kamala Harrisová zasa urobila to isté, keď si vybrala politického nováčika, ktorý do jej kampane len málo pridal a v prípade zvolenia by bol v najlepšom prípade spojkou Bieleho domu so stredoškolským futbalom a srdcom Ameriky.
Harrisová sa nedokázala oddeliť od čoraz viac oslabeného Bidena. V dokonalom svete by tlač niekoľko mesiacov vyvolávala otázky o Bidenovom očividnom narastajúcom postihnutí…
Neustále som kritizoval Bidenovu zahraničnú politiku, ktorú reprezentoval minister zahraničných vecí Antony Blinken a poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Všetci traja zdieľali nepriateľstvo v štýle studenej vojny voči Vladimirovi Putinovi, autokratickému vodcovi Ruska, ktorý po zvolení Bidena dal jasne najavo, že pôjde do vojny, ak Spojené štáty podporia vstup Ukrajiny do NATO. Namiesto toho, aby Biden uistil Putina, že Ukrajina nebude pozvaná do NATO – stále sa tak nestalo – nechal Biden svojich prisluhovačov hrať tvrdo. Hodil Putinovi udičku, on ju zhltol a vtrhol na Ukrajinu. Je z toho už tretí rok trvajúca vražedná vojna.
Vo verejných komentároch Trumpa nebolo nič, čo by naznačovalo, že sa odkloní od dôslednej podpory Izraela a Netanjahuovej krvavej vojny v Gaze zo strany Joea Bidena. Vzhľadom na mnoho príležitostí oddeliť sa od prezidentovej politiky Harrisová chabo hovorila o potrebe prímeria, ktoré nikdy nebolo v pláne, kým je Netanjahu v úrade.
Jedným z faktorov Harrisovej neochoty postaviť sa proti vraždeniu v Gaze bol tok židovských finančných prostriedkov na kampaň: jej kampaň priniesla oveľa viac peňazí ako Trumpovi, možno viac ako ktorémukoľvek prezidentskému kandidátovi v celej histórii. Bolo tiež zrejmé, že nemala žiadny skutočný názor – ani súcit – o morálke pokračujúceho vyvražďovania Palestínčanov Izraelom v Gaze a na Západnom brehu.
Trump má svoj názor a ten je alarmujúci pre tých, ktorým záleží na ukončení krviprelievania v Gaze a nakoniec na dosiahnutí mieru na Blízkom východe. O Gaze v kampani hovoril málo a ignoroval nedávne izraelské bombové útoky v Iráne, Libanone a Sýrii.“
* * *
Aký bude svet po Bidenovi, to ešte nevieme. Kamala Harrisová: „Musíme prijať výsledky volieb. Základným princípom americkej demokracie je, že keď prehráme voľby, akceptujeme ich výsledky. To odlišuje demokraciu od monarchie alebo tyranie,“ vyhlásila.
Hoci tým dala lekciu našim propagandistom, nemusíme veriť, že to vezmú v jej tábore celkom vážne. Oni sa nevzdajú, naliali príliš veľa peňazí a ide im o moc, ktorú vo voľbách získať nedokážu, ale travičmi studnú zostať môžu. A chorá spoločnosť – na to sú oni najlepší doktori. Kto neverí, nech sa príde pozrieť k nám. Alebo ešte lepšie do Česka, kde nás starší brat chce stále poúčať, čo a ako máme robiť. Napríklad aj to, kedy a kde smie náš predseda vlády otvoriť ústa, a keď si dovolí ísť odpovedať na otázky nejakej Ruske, tak mu to pekne osladíme. Rusi sú predsa ľudský odpad, lebo vedú vojnu. Že ju vedú aj Netanjahuovi nacionalisti a chcú vymazať celý národ z mapy sveta a vôbec sa tým netaja? A že im v tom fandíme? Podobá sa to na Hitlera, ale to je inééé…