Ukrajinský prezident (s vypršaným funkčným obdobím) Volodymyr Zelenskyj predložil Západu tzv. Plán víťazstva.
Plán obsahuje už opakované a viackrát odmietnuté požiadavky ako vstup Ukrajiny do NATO, povolenie na streľbu rakiet do hĺbky ruského územia, personálne doplnenie ukrajinských rezervných brigád a ďalšie.
Nesúhlas Slovenska s prijatím Ukrajiny do NATO už premiér Robert Fico verejne vyhlásil, rovnako s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu. Zatiaľ verejne nevyhlásil náš nesúhlas, presnejšie odmietnutie nášho súhlasu s medzipristátím lietadiel NATO na našich letiskách pred ich bojovým letom nad Ukrajinu. Američania by si mohli vyložiť tzv. Obrannú zmluvu Slovensko – USA tak, že to dovoľuje a Slovensko zatiahnuť do vojny proti Rusku. Anglosasi radi bojujú cudzími rukami, najmä proti Rusku. Zmluvu v takom znení v zrýchlenom režime podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Verme, že premiér Fico také zneužitie zmluvy pri prvej príležitosti verejne odmietne.
Zelenského plán obsahuje nový prvok. V záverečnom bode navrhuje (ponúka) po skončení vojny na Ukrajine nahradenie amerických jednotiek v Európe jednotkami ukrajinskej armády. Nuž toto nie. Žiadna slovenská vláda nesmie súhlasiť s umiestnením ukrajinských vojakov na Slovensku. Žiadni cudzí vojaci na Slovensku nedávajú záruku, že sa z nášho územia – bez vojny – aj stiahnu. Ukrajinskí vojaci na Slovensku by sa veľmi ľahko mohli stať nástrojom vznášania najrôznejších požiadaviek. Ukrajinskí vojaci na Slovensku by boli ďalším dejstvom obmedzenia našej suverenity. Americkí vojaci sú už na Sliači.
Téma Ukrajina dáva hneď ďalší podnet. 7. októbra sa stretol Robert Fico v Užhorode s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom. Premér Fico si predtým pochvaľoval, ako dobre funguje medzi oboma premiérmi „osobná chémia“, ale hneď po rokovaní ukrajinský premiér oznámil, že od 1. januára budúceho roku Ukrajina uzavrie ropovody aj plynovody z Ruska cez svoje územie. Hoci pár minút predtým mu Robert Fico povedal, aký veľký záujem má Slovensko na pokračovaní toku plynu aj ropy cez Družbu z Ruska na Slovensko a ďalej. Akoby mimochodom premiér Fico tiež poznamenal, ako veľmi pomáhame Ukrajine dodávkami elektriny. Nuž, ak Ukrajina zamedzí náš odber plynu a ropy z Ruska, dúfam, že Slovensko nebude pokračovať v dodávkach elektriny na Ukrajinu. Plyn a ropa z Ruska sú najlacnejšie spomedzi rôznych alternatív. Od dodávok z Ruska závisí cena benzínu aj plynu pre náš priemysel a domácnosti.
Ale účinnejšiu obranu ponúkol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Pohrozil, že ak Ukrajina zastaví tok ropy a plynu (do Maďarska), Maďarsko bude hlasovať proti predĺženiu sankcií proti Rusku. Sankcie sa predlžujú každého pol roka a stačí, aby jeden štát hlasoval proti predĺženiu a sankcie končia pre celú Európsku úniu. Najbližšie sa bude o sankciách hlasovať v januári 2025. Ak by sankcie skončili, mnoho členských štátov EÚ by sa potešilo aj keď by sa to neodvážili vyjadriť. Slovensko by sa mohlo pripojiť k Maďarsku. Vlastne sme to mali urobiť už dávno. Maďarsko by sa asi pripojilo k nám. Prezidentovi Zelenskému najviac záleží na udržaní – a rozšírení – sankcií proti Rusku. Ak by hrozilo naopak ich ukončenie, sám Zelenskyj by mal záujem na udržaní toku ropy a plynu cez Ukrajinu. Ostatne, nie je to len plnenie ruskej štátnej pokladnice, ale aj ukrajinskej. Za tranzitné poplatky.
Je dobré mať v zálohe okrem osobnej chémie aj ekonomické kalkulácie a zemepisnú polohu.