O jeho odchode z Fox News údajne musel rozhodnúť osobne Rupert Murdoch. Aj preto to nie je novinárska, ale politická udalosť. (standard.sk)
Fox News si na Slovensku pozrieť nevieme, relácie Tuckera Carlsona bolo možné vidieť len ako niekoľkominútové úryvky na YouTube alebo na portáli televízie. Napriek tomu tu riešime Fox aj Tuckera. Už to o čomsi dôležitom vypovedá. Pre liberálov je to symbol „dezinformácií,“ pre konzervatívcov nejasná nádej kdesi v zaoceánskej hmle. Aj to len preto, že vidíme jej dôsledky, že proti progresívnej mediálnej hegemónii sa dá bojovať. Keby v Amerike nebol Fox, republikáni by nemali šancu držať sa voči demokratom v takej kondícii ako teraz. A Trump by zrejme nemal takú šancu postaviť sa Bushovcom, neokonom a straníckej klike v roku 2016.
CNN, ktorá sa na Slovensku sledovať dá (aj keď ide o trochu iné vydanie, ako je americká CNN), a jej televízne sestry totiž politikou manipulujú takým spôsobom, že kandidát ako Trump by zrejme nemal šancu. Kľúč sa učíme už aj u nás: urobíte debatu, kde je jeden expert, ktorý robí kampane pre liberálneho kandidáta, druhým hosťom je novinár, ktorý si s „expertom“ dôverne tyká a tretím je označený pseudokonzervatívec, ktorý zo všetkého najviac kritizuje republikánskeho kandidáta. Výsledok je tak pod kontrolou, dialóg sa môže začať. Volať by sa to malo demokratúra, pretože ide o kontrolu ľudu.
Fox tento mediálny matrix rozbíjal.
Robil to dvoma spôsobmi. Tým, čo robí CNN či MSNBC, ale naruby, teda že si do relácií volal iba jednu stranu – republikánov. Tento model pestuje aj poľská a maďarská štátna televízia a zjavne je úspešný. V Amerike to pred rokmi bola doména neokonov, mali jednu z pozeraných relácií Fox and Friends, kde komentovali Ameriku a celý svet. Dnes už, pravda, neokonzervatívci ako Bret Stephens moralizujú nad Trumpom aj Carlsonom. V posledných rokoch takéto stranícke programy robil napríklad moderátor Sean Hannity, ale aj mnohí ďalší. Niečo z toho sa dá u nás počúvať ako podcast.
Hannityho relácie sú plné energie pre rozhodnutých voličov. Ale inak je to, samozrejme, nuda. Rovnako ako tá zo CNN.
Ak však dnes počúvate, že Tucker Carlson bol nejaký Trumpov užitočný idiot (pozri včerajšia Markíza), nie je to pravda. Tým sú – prepytujem – Hannity a niektorí ďalší. Tí o svojich koňoch nepochybujú a práve oni najviac kŕmili predstavy o „ukradnutých voľbách“, keď v roku 2020 prehral Trump.
Tucker Carlson bol iný prípad.
Tip red. SRS: Prečítajte si aj ďalšie komentáre Jaroslava Danišku: Šimečka je na premiéra pripravený ešte menej, ako bol Matovič a Neapol s Lobotkom.