Národný pochod za život sa do Košíc vrátil po jedenástich rokoch. Účastníkov čakal bohatý program rozdelený do dvoch dní, ktorý zavŕšil pochod v uliciach druhého najväčšieho mesta Slovenska. (standard.sk)
V nedeľu zaplnil centrum metropoly východu dav niekoľkých tisícok ľudí. Účastníci podujatia tak dali svoj hlas a vyjadrili podporu „najmenším z nás“. Zasadili sa za obranu života od počatia až po prirodzenú smrť.
Dopoludnia slúžilo sväté omše v košických kostoloch sedemnásť slovenských biskupov, čo predstavuje mimoriadne silnú duchovnú podporu pre celé podujatie. V Dóme sv. Alžbety celebroval otec arcibiskup Mons. Bernard Bober.
V to, že pochod ukáže krásu ľudského života a bude povzbudením pre ľudí, politikov aj celú spoločnosť, verí aj Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život. Dodáva, že je nevyhnutné, „aby sme sa zasadili za ochranu práva na život úplne každého človeka, vrátane nenarodených detí“.
Košicami putoval aj pápež František
Z úst apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho zase zazneli slová, že pápež František v duchu kráča s účastníkmi pochodu košickými ulicami.
Priniesol srdečný pozdrav od pápeža Františka, ktorý sa spája so všetkými biskupmi Slovenska na pochode za život dnes v Košiciach. „Pápež František dnes pochoduje s vami. Nech je to pochod radosti a entuziazmu. Nech je to skutočný pochod za život. Nech je to pochod nádeje. Buďte vždy podporovateľmi života. Život je Boží dar,“ povedal nuncius.
Rektor Domčeka blahoslavenej Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavol Hudák sa zase pre Štandard vyjadril, že úcta k životu je pre neho základným prejavom človečenstva: „Človek, ktorý si neváži život, si neváži seba ani nikoho okolo seba,“ skonštatoval.
„Prišiel som preto, aby som vydal svedectvo o úcte k životu, že ho mám rád. Aby som pomohol ľuďom ukázať cestu, že je možné nájsť zmysel života. Mnohí ľudia nevedia žiť, treba ich to naučiť a úctou získavame sebavedomie,“ dodal Hudák.
Pochod má prispieť k citlivejšej spoločnosti
Pre košického arcibiskupa Mareka Forgáča je každé ublíženie človeku vážnym previnením. „Chceme nenásilným, ale zároveň viditeľným spôsobom vyjadriť, že stojíme na strane bezbranných,“ vysvetľuje.
Je podľa neho potrebné prísť do ulíc, ak sa ubližuje bezbranným. „Nenásilným, ale zároveň jasným, počuteľným a transparentným spôsobom máme vyjadriť, že nám záleží na otázkach života, jeho ochrane od vzniku pod srdcom mamy až po prirodzenú smrť,“ dodáva pre Štandard otec Forgáč.
Pochodu sa zúčastnil aj biskup Spišskej diecézy František Trstenský, ktorý, ako tvrdí, prišiel preto, lebo ani jemu rodičia nepovedali „nie“ pre jeho život.