Prvý september je pre mnohých ľudí na Slovensku, najmä rodičov školopovinných detí a učiteľov, najmä dňom označujúcim koniec letných prázdnin a začiatok školského roka. Ale prvý septembrový deň je spätý aj s dôležitými historickými okamihmi. Vo svete s výročím začiatku druhej svetovej vojny, od ktorej vypuknutia uplynulo presne 85 rokov. A na Slovensku aj s prijatím Ústavy Slovenskej republiky. (facebook.com)
Druhá svetová vojna sa začala nadránom 1. septembra 1939 napadnutím Poľska vojskami nacistického Nemecka. Tento vojenský útok hitlerovského Nemecka bol už len vyústením viacerých iných predchádzajúcich krokov Nemecka v medzinárodnej politike. Nemecký kancelár Adolf Hitler odmietol versaillský systém, pod jeho vedením prestalo Nemecko platiť reparácie, znovu vyzbrojilo armádu, obsadilo demilitarizované Porýnie, pripojilo späť Sársko a následne prišlo k pripojeniu (anšlusu) Rakúska. Mníchovská dohoda (v našom poňatí zrada), hanebné obetovanie Česko-Slovenska zo strany Francúzska a Veľkej Británie a následné roztrhnutie nášho štátu predstavovali už len ďalší z krokov smerom k veľkej vojne. „Británia a Francúzsko dostali na výber medzi vojnou a hanbou. Vybrali si hanbu, budú mať vojnu,“ povedal Winston Churchill, v tom čase poslanec britského parlamentu, vtedajšiemu britskému premiérovi Arthurovi Nevillovi Chamberlainovi po uzatvorení Mníchovskej dohody v roku 1938. Druhá svetová vojna, najničivejší vojnový konflikt 20. storočia, trvala šesť rokov. Za to, že sa skončila porážkou hitlerovského Nemecka, sa najväčšou mierou zaslúžil vtedajší Sovietsky zväz a jeho Červená armáda.
Deň Ústavy Slovenskej republiky, ktorý sa oslavuje 1. septembra, má význam ako pripomienka prijatia ústavy v roku 1992. Tento deň symbolizuje začiatok novodobej štátnosti Slovenska a je dôležitým sviatkom, ktorý zdôrazňuje hodnoty demokratického a právneho štátu. Ústava Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá 1. septembra 1992, je základným právnym dokumentom Slovenskej republiky. Prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti slovenského národa a rovnako tak Ústavy Slovenskej republiky vytvorilo základy k tomu, aby 1. januára 1993 mohla vzniknúť Slovenská republika.
Ústava, ako najvyšší zákon, rovnako ustanovuje základné princípy fungovania štátu, ako sú suverenita, právny štát, demokratické zriadenie a ochrana ľudských práv a slobôd. Je tiež dôležitá pre definovanie právomocí jednotlivých zložiek moci (zákonodarná, výkonná a súdna moc) a vzťahov medzi nimi. Oslavy Dňa ústavy sú preto príležitosťou na reflexiu o význame ústavy pre stabilitu a rozvoj demokratickej spoločnosti, ako aj na zdôraznenie významu dodržiavania ústavného poriadku. Tento deň pripomína občanom dôležitosť ústavy ako záruky ich práv a slobôd.