Slovensko oslavuje 80. výročie začiatku Povstania a je to dôvod na oslavu. Povstanie zmenilo dovtedajší tichý odpor Slovákov proti Nemecku na otvorený a Povstanie previedlo Slovensko z prehrávajúceho nemeckého tábora do víťazného spojeneckého tábora. Úctu a poklonu si zaslúžia bojovníci v Povstaní, najmä vojaci vtedajšej slovenskej armády, na ktorých spočívala hlavná ťarcha bojov.
Nezabúdajme však na pomoc z Východu, ktorá udržala Povstanie takmer dva mesiace pri živote. Týždeň po začiatku Povstania začala Karpatsko-duklianska operácia na pomoc Povstaniu. Vojaci Červenej armády a vojaci Československého armádneho zboru sa predierali Duklianskym priesmykom a bili vojakov Wehrmachtu, ktorí by inak potláčali a potlačili Povstanie. Medzi historikmi prevláda názor, že bez Karpatsko-duklianskej operácie by Povstanie trvalo možno len týždeň. Po dobytí priesmyku a oslobodení prvej slovenskej dediny Červená armáda pokračovala v ťahu na východ až do 27. októbra, do dňa, keď na Donovaloch vedenie oficiálne ukončilo Povstanie. Pre Červenú armádu a pre Československý armádny zbor tým skončil dôvod viesť krvavé boje v slovenskom hornatom teréne. Červená armáda stratila na Dukle 21-tisíc padlých vojakov, Československý armádny zbor 1 800 vojakov.
Veliteľom operácie na Dukle bol sovietsky maršal Ivan Stepanovič Konev. Maršal Konev viedol svojich vojakov až na smrť, aby čím skôr dorazili do Banskej Bystrice a pomohli slovenskému Povstaniu.
Ale maršal Konev doteraz nemá na Slovensku pomník. Slovensko-ruská spoločnosť v júni 2018 vyzvala primátora Banskej Bystrice Jána Nosku a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera na postavenie pomníka maršalovi Konevovi v Banskej Bystrici. Obaja to tragikomickým spôsobom odmietli. Tvrdíme, že predchádzajúce režimy dejiny Povstania skresľovali, ale my teraz už konečne podávame dejiny Povstania pravdivo. Pokým nebude na Slovensku pomník maršalovi Konevovi, nie je to pravda. Aj teraz, dnes krivíme dejiny Povstania pre súčasný oportunizmus a súčasnú zbabelosť.
Dodávam nie pre ospravedlnenie. Maršal Konev velil operácii na oslobodenie Prahy v máji 1945. Filmové zábery z pražských ulíc, ktoré ukazujú Pražákov vítajúcich sovietskych vojakov, nie sú fejk. Maršal Konev mal v Prahe pomník, ktorý v roku 2020 odstránili. Slovensko-ruská spoločnosť vtedy ponúkla primátorovi Prahy odkúpenie pomníka so zámerom postaviť ho na Slovensku. Primátor Zdeněk Hřib (strana Piráti) návrh odmietol s rovnakým tragikomickým odôvodnením. Označenie bystrických funkcionárov platí aj na pražských.