Vladimír Palko píše o zničení Nord Streamu ako o grandióznom ponížení Nemecka. Príbeh o tom, ako a prečo urážajú Nemcov Poliaci, Česi a Američania, a čo prezrádzajú dva odpočúvané rozhovory s nie celkom slušným obsahom. (standard.sk)
Kauza vyhodenia do vzduchu plynovodu Nord Stream sa vrátila do centra pozornosti.
Nemecké orgány obvinili zo sabotáže potrubí Nord Stream skupinu Ukrajincov, na jedného z nich, profesionálneho potápača Volodymyra Z., vydali zatykač.
Nemecké obvinenie zatiaľ nehovorí nič o tom, aká štátna moc by mohla stáť za týmto výbuchom. Sú tu otázky nasledujúceho typu. Ktorá štátna moc si to objednala a zorganizovala? Ktorá štátna moc pri tom pomáhala? Ktorá o tom len vedela, ale mlčala?
Čitateľ si odpovede nájde vo svetovej tlači. Napríklad v americkom Wall Street Journal. Ten ukazoval prstom na prezidenta Zelenského, na bývalého veliteľa ukrajinskej armády Zalužného. A tým, čo vedel a mlčal, bolo vraj CIA.
Nechceme teraz hľadať odpovede na tieto otázky. Áno, to, čo píše Wall Street Journal, je šokujúce a vrhá to zlé svetlo na americko-európske vzťahy.
Ale aj keby sme prijali absurdnú verziu, že Nord Stream vyhodila do vzduchu skupina súkromných potápačov, o zámeroch ktorých žiadna štátna moc nevedela, tak už reakcie politikov zo štátov NATO a EÚ na explóziu sú tiež šokujúce a hovoria o veľmi zlých vzťahoch vnútri týchto organizácií.
Tieto vzťahy chceme analyzovať najprv v súvislosti s Nord Streamom a potom ich zasadiť do hlbšieho kontextu posledných dvoch desaťročí.
Veď Nord Stream bol aj nemecký majetok
Keď elity Západu z niektorých štátov hovoria o Nord Streame, ako keby zabúdali, že to bol aj nemecký majetok. Bol to dlhoročný nemecko-ruský projekt. Bola to investícia ruského Gazpromu a nemeckých spoločností BASF a EON. Úver poskytla Deutsche Bank, ručila zaň nemecká vláda.
Na oficiálnom začatí výstavby Nord Stream 1 v roku 2010 sa zúčastnili ruský prezident Dmitrij Medvedev a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Aj EÚ považovala Nord Stream za svoju vec
Na slávnostnom začatí prevádzky Nord Stream 1 v roku 2012 sa zúčastnili popri Medvedevovi a Merkelovej aj komisár EÚ pre energetiku Günther Öttinger, francúzsky premiér François Fillon a holandský premiér Mark Rutte. Pozrite sa na ich rozžiarené tváre. Bolo vidieť, že aj EÚ považuje Nord Stream za svoju záležitosť.
Napokon, súhlas s výstavbou dávali aj Fínsko, Dánsko a Švédsko, cez vody ktorých potrubie viedlo.
Podobne aj Nord Stream 2 bol projektom rusko-nemeckým, ale zúčastnilo sa na ňom aj Rakúsko.
Ako sa na nemeckom chrbte rúbe drevo
A dnes? Dnes politické elity hovoria o vybuchnutom Nord Streame, ako keby to bolo iba čosi ruské.
A hovorí sa o ňom bez elementárnej úcty a zdvorilosti voči Nemecku. Na nemeckom chrbte sa rúbe drevo.
Pripomeňme fakty.
Joe Biden: Zavrieme Nord Stream 2
Dva týždne pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu americký prezident Joe Biden v prítomnosti nemeckého kancelára Olafa Scholza na tlačovej besede oznámil, že v prípade ruskej invázie Nord Stream 2 už viac nebude. „Ukončíme ho,“ povedal Biden.
Olaf Scholz a s ním Nemecko si prežili viditeľné poníženie. Už len tým, že túto správu oznámil americký prezident, nie predstaviteľ Nemecka. Poníženie bolo zosilnené tým, že nasledovala otázka novinárky, ako sa to stane, keď projekt Nord Stream riadi predsa Nemecko. Bidenova odpoveď bola veľmi lakonická: „Sľubujem vám, že sme schopní to urobiť.“ Vyzeralo to tak, ako keby postoj Nemecka považoval za čosi nepodstatné.
Deň pred ruskou inváziou, 23. februára 2022, tlačová služba Bieleho domu vydala Bidenovo vyhlásenie, v ktorom Biden uviedol, že po spoločných konzultáciách nemecká vláda zastavuje certifikáciu Nord Stream 2.
Ďalšie poníženie spočívalo v tom, že USA a Nemecko viedli spor o Nord Stream už roky predtým. V roku 2017 americký Senát schválil sankcie proti firmám podieľajúcim sa na výstavbe Nord Stream 2. Protestoval proti tomu predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker, nemecká kancelárka Angela Merkelová, rakúsky kancelár Christian Kern a viacerí ministri z Nemecka a Rakúska.
Osobitne treba spomenúť jedného protestujúceho ministra Merkelovej vlády, ktorý v roku 2019 povedal, že americké sankcie sú „tvrdým zásahom do nemeckých a európskych vnútorných záležitostí“.
Bol to minister financií Olaf Scholz. Ako kancelár si o tri roky neskôr pohár trpkosti vypil do dna.
V čom spočívalo najväčšie nemecké poníženie
Najväčšie poníženie Nemecka však spočívalo ešte v niečom inom. Odstavenie Nord Streamu 2 bolo dôsledkom ruskej invázie na Ukrajinu. Tá bola neospravedlniteľná a stále je odsúdeniahodná. Zároveň bola vyprovokovaným dôsledkom snahy USA dostať Ukrajinu do NATO a podporovať na Ukrajine protiruskú politiku. A Nemecko sa tieto zámery USA snažilo niekoľko rokov eliminovať alebo aspoň zabrzdiť, lebo chápalo hrozbu vojny.
Ale napokon nedokázalo tieto zámery brzdiť účinne a vojna prišla.
Lenže dôsledky neznáša Amerika, ale Nemecko zastavením projektu plynovodu, do ktorého investovalo obrovské peniaze.
To ešte nevedeli, že plynovod vyletí do vzduchu.
Keď prehovorí Victoria Nulandová
Niekoľko mesiacov po výbuchu potrubí Nord Stream, začiatkom roku 2023 texaský senátor Ted Cruz položil námestníčke ministra zahraničných vecí Victorii Nulandovej na vypočutí v Senáte otázku týkajúcu sa Nord Streamu. Cruz bol dlhoročným odporcom jeho výstavby. Nulandová povedala: „Som spokojná, a myslím, že vláda tiež, že z Nord Streamu 2 zostala hromada šrotu na dne mora“.
Ľuďom ako Nulandová nestačí, že odpor najsilnejšieho európskeho spojenca v NATO v otázke plynovodu zlomili. Ešte ho potrebujú týmito slovami urážať.
Veď náplňou ministerstva zahraničných vecí je diplomacia. A Nulandovej je ľahostajné, čo si o jej slovách myslia Nemci, ktorí prišli o drahý projekt.
Ale to je Nulandová. V roku 2014 v odpočúvanom telefonáte poslala slovami „F.ck the EU“ celú Európsku úniu do patričných medzí.
Nepoučila sa. Nepovažovala to za potrebné.
Keď sa Sikorski poďakoval
Krátko po výbuchu plynovodu zverejnil bývalý poľský minister zahraničných vecí, v tom čase europoslanec Radoslaw Sikorski na svojom twitterovom účte fotky morskej hladiny zvírenej unikajúcim plynom a pripojil k nim slová „Ďakujem, USA“, čo naznačovalo, že za výbuchom stoja USA.
Sikorského za to kritizovali aj v Poľsku, vrátane jeho vlastnej strany. Sikorski potom svoj tweet zmazal.
V roku 2023 Sikorski dokonca povedal, že zničenie Nord Streamu bola veľmi dobrá vec.