Slovenská rafinéria Slovnaft v stredu medializovala informáciu, že dodávky ruskej ropy potrubím Družba zastavila samotná spoločnosť Lukoil. Tá uviedla ako dôvod sankcie, ktoré na ňu v júni uvalil Kyjev. Podľa kuloárnych informácií nedokáže prepraviť ropu cez Ukrajinu. Eurokomisár Dombrovskis i zdroje agentúry Bloomberg medzitým tvrdia, že ropa na hraniciach prestáva byť majetkom Lukoilu a sankcie vraj tranzit komodity neobmedzujú. (standard.sk)
Informácie poskytol pre denník Štandard hovorca slovenskej rafinérie Slovnaft Anton Molnár: „Spoločnosť Slovnaft od začiatku júla nedostala žiadnu dodávku ropy zo skupiny Lukoil, s ktorou má dlhodobý kontrakt. Dôvodom zastavenia dodávok je, že sa Lukoil dostal na sankčný zoznam Ukrajiny. Spoločnosť preto ohlásila dôvody vis maior a dodávky zastavila.“
Slovnaft zároveň zdôraznil, že vyvíja „maximálne úsilie, aby náhradné dodávky ropy v tomto kritickom období pre Slovensko, ako i región zabezpečil“.
„Keďže ide o krátkodobé riešenie, paralelne s tým Slovnaft a Skupina MOL spolu so zástupcami štátov pracujú na vyriešení problému, aby boli dané dlhodobé garancie na prepravu ropy,“ dodal hovorca rafinérie.
Brusel: Ropa po prekročení hraníc nepatrí Lukoilu a sankcie na ňu neplatia
Viaceré zdroje však v súvislosti so zaradením Lukoilu na sankčný zoznam poukazujú na to, že dodávky ropy pod sankcie nespadajú.
Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis sa vyjadril, že komodita na rusko-ukrajinskej hranici prestáva byť majetkom spoločnosti Lukoil. Teda sa na ňu nevzťahujú sankcie, ktoré na ruskú firmu uvalil Kyjev. Uviedol to s odkazom na informácie od maďarskej spoločnosti MOL, ktorá vlastní slovenskú rafinériu.
Podľa agentúry Bloomberg, ktorá citovala dve osoby oboznámené s celou touto záležitosťou, Ukrajina považuje obchodné spoločnosti, ktoré ropu cez krajinu prepravujú, za jej vlastníkov. Jednou z takýchto spoločností je Litasco, ktorú vlastní Lukoil. Ďalšími sú Tatnefť-Europe, Blackford Corporation a Normeston Trading.
Nemenované zdroje citované agentúrou takisto uviedli, že plánované dodávky do Maďarska a na Slovensko stopla spoločnosť Lukoil. Ako príjemcu ropy na rusko-ukrajinskej hranici označili spoločnosť Litasco.
Litasco, dcérska spoločnosť Lukoilu, pritom nefiguruje na sankčnom zozname. Pre Bloomberg to uviedol aj námestník ukrajinského ministra hospodárstva Taras Kačka.
Kuloárne zdroje však pre Štandard uviedli, že spoločnosť Lukoil napriek faktu, že sa vlastníkom ropy stáva jej dcérska spoločnosť, nedokáže dodávky ropy cez Ukrajinu prepraviť.
Rosnefť, ktorý je pod palcom Kremľa, ropu naďalej prepravuje
Nezodpovedanou otázkou v celej kauze zostáva, prečo Ukrajina zaradila na sankčný zoznam iba Lukoil, zatiaľ čo ďalšie spoločnosti ostali nedotknuté.