Jeden z najperfídnejších argumentov, keď sa účelovo alebo unáhlene obviňovali a zadržiavali niektorí ľudia počas predchádzajúcej vlády, znel, že veď môžu dokázať svoju nevinu pred súdom. (standard.sk)
Bol to argument, ktorý vo viacerých (ale zďaleka nie všetkých) prípadoch spochybňoval právny štát.
Stačí si spomenúť na druhé obvinenie bývalého šéfa SIS, ktoré bolo postavené na nedôveryhodnom tvrdení bývalého policajta Kučerku. Tento svedok si sám protirečil a po zrušení obvinenia Generálnou prokuratúrou to aj polícia napokon nechala tak. Médiá ale vtedy Žilinku kritizovali aj za to. Že veď to mal nechať na súd. Dnes je to už zabudnutá kauza, ale vtedy slúžila na silnú mobilizáciu médií a verejnosti proti bývalému riaditeľovi SIS aj generálnej prokuratúre či paragrafu 363.
Podobných obvinení postavených na svedectve kajúcnika, v niektorých prípadoch na prvý pohľad nedôveryhodnom (pretože nesedeli dátumy alebo súvislosti s inými výpoveďami), bolo príliš veľa. Nie všetky, ako to tvrdí Robert Fico alebo Marek Para, ale právny štát stojí na tom, že moc sa nemá zneužívať nikdy.
Preto to bol škandál. Právny a politický škandál.
Ako vidíme od utorka, bumerang sa vracia a smeruje na tých, ktorí ho kedysi sebavedomo vrhli – a často netrafili cieľ.
V Štandarde ani teraz – pri obvinení voči bývalým obviňujúcim – nebudeme meniť metódu. Je namieste dôsledne varovať a upozorniť: Právo sa nesmie miešať s politickým bojom.