Anton Hykisch (1932-2024) napísal pred 15 rokmi autobiografický román Rozkoše starých čias. Vydalo ho Vydavateľstvo Matice slovenskej, napísal o ňom Vladimír Palko. (standard.sk)
Pred viacerými rokmi som pri rozhovoroch s priateľmi, ktorí sa literatúrou zaoberajú profesionálne, často počúval otázku: Kde je veľký moderný slovenský román? Veľký uchopením veľkej témy, veľký i rozsahom. Román o tom, ako a čo sme tu žili tie posledné desaťročia. Prečo ho zatiaľ nikto nenapísal?
Necítim sa povolaný rozhodovať o tom, či taký román bol už napísaný, iba oznamujem svojho kandidáta. Sú ním Rozkoše starých čias od Antona Hykischa. Po rokoch sa mi prihodilo, že som román vzal do rúk a jednoducho som ho za dvadsaťštyri hodín zhltol.
Rozmýšľam, čo ma na ňom tak zaujalo. Je to autobiografický román. Hlavnou postavou je spisovateľ Andrej Hybeš, ktorý svojimi osudmi ako keby spisovateľovi Hykischovi z oka vypadol. Jednota románopiscu s románovým hrdinom je až zámerne do očí bijúca, je to Anton-Andrej-Hybeš-Hykisch.
Môžeme sa len dohadovať, čo všetko zo života Andreja Hybeša sa Antonovi Hykischovi naozaj prihodilo, ale tušíme, že možno aj všetko. Román je zaľudnený postavami a postavičkami, ktoré sú skopírované z reálneho života. Podobne, ako sa meno Andrej Hybeš ponáša na meno Antona Hykischa, sú aj ich mená obdobami mien oných skutočných ľudí.
Majster Hykisch tak vlastne ponúka čitateľovi zábavný kvíz, ako z mena postavy odvodiť jej skutočný vzor. Úloha má od postavy k postave rôzne stupne obťažnosti. V „prekladateľovi vari zo všetkých indoeurópskych jazykov“ doktorovi Čatárovi ľahko objavíme už zosnulého ministra kultúry, ak v uvedenej vojenskej hodnosti uberieme dve frčky. Spoluspisovateľka Slávka, ktorá po okupácii roku 1968 ide emigrovať, asi bude Jaroslava Blažková. Pohlavár Bezpečnosti Reicig je pochopiteľne Bedřich Reicin. Ale sú aj obťažnejšie úlohy. Kto je český spisovateľ Aleš Ploužek, s ktorým je Andrej niekedy okolo roku 1967 na študijnom pobyte v Indii? Tipujem Alexeja Pludka. Nestihol som sa na to majstra spýtať.
Línia Andrejovho života sa ťahá od jeho detských liet počas posledných dní prvej česko-slovenskej republiky, cez dospievanie za slovenského štátu, študentské roky v dobách začínajúceho socializmu, k dospelosti a starobe. Spolu s ním zažívame drsné roky päťdesiate, oteplenie rokov šesťdesiatych, okupáciu roku 1968, normalizáciu, pád komunizmu, demokraciu.
Andrej-Anton-Hybeš-Hykisch je o generáciu starší ako recenzent píšuci tieto riadky, ale počnúc rokmi šesťdesiatymi sa opis doby presne zhoduje s tým, čo prežíval i recenzent.