Predstavme si nasledujúcu situáciu: ruská armáda prerazila ukrajinskú obranu a rýchlo postupuje smerom na západ. Čo urobí slovenská vláda? (standard.sk)
Pojem geopolitika ako prvý použil švédsky sociológ Johan Kjellén v roku 1899. Vlastne je to skratka od dlhšieho názvu „politická geografia“ (Politische Geographie), ako sa to volalo pred tým. Išlo o koncepty kontroly štátov nad územím a rozdeľovania sfér ich vplyvu. Práve týmto témam venovali svoje diela Zbigniew Brzezinski, Karl Haushofer, Samuel Huntington a ďalší známi myslitelia.
Geopolitika nie je už taká presná veda. Mnohí uznávaní odborníci ju vôbec nepovažujú za vedu a správajú sa k nej trochu znechutene, pretože autori patriaci do tejto školy sociálneho myslenia často prezentujú svoje vlastné fantázie ako realitu. Aby som sa tomu vyhol, v nasledujúcom texte to urobím naopak: znázorním skutočné trendy a možnosti v tvare fantázie alebo sna.
„Mám sen“ (I Have a Dream), povedal Martin Luther King Jr. v roku 1963 a svet sa skutočne zlepšil. „I Have a Dream, a Fantasy“ – zaspievala ABBA v roku 1979 a v mnohých krajinách to ľudia vyhodnotili ako najlepší singel desaťročia. Hoci podobné ambície nemám, dúfam, že moja fantázia povzbudí aspoň na zamyslenie.
Nový poriadok
Predstavme si nasledujúcu imaginárnu situáciu: ruská armáda prerazila ukrajinskú obranu a rýchlo postupuje smerom na západ. Vzhľadom na to, ako sa aktuálne vyvíjajú udalosti na fronte, takýto scenár nevyzerá úplne nepravdepodobne.
Čo by urobili vlády krajín NATO? Požiadajú, aby Kremeľ okamžite zastavil ofenzívu? Veď je predsa známe, že ultimáta vyvolávajú v Moskve túžbu urobiť opak. Uvalia na Rusko nové sankcie? Veď aj staré fungujú nedostatočne. Pošlú svojich vojakov, aby zastavili Rusov? Podľa môjho názoru ide o prílišnú fantáziu: táto myšlienka by si nikde nezískala širokú podporu. Alebo sa západní politici budú len prizerať, ako prichádzajú o Ukrajinu a s ňou aj o stovky investovaných miliárd? Ani toto im voliči neodpustia…
Dovoľte teraz, aby som prešiel k svojej provokatívnej úvahe. Existuje totiž riešenie, ktoré by umožnilo Západu zachovať si tvár a niektoré strategické vyhliadky. K tomu je potrebné, aby štáty NATO, ktoré susedia s Ukrajinou, teda Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko prevzali kontrolu nad územím susedných regiónov Ukrajiny a integrovali ich do svojich štátov. Samozrejme – to všetko z čisto humanitárnych účelov, na záchranu civilného ukrajinského obyvateľstva pred hrôzami vojny a ruskej okupácie.