Najhoršie americké obdobie po druhej svetovej vojne bol zrejme prelom šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Krajina bola rozdelená vojnou vo Vietname, protesty a násilie sa stali súčasťou politiky a atentáty bežnou súčasťou spravodajstva. Nepodareným atentátom na Donalda Trumpa sa Spojené štáty tomuto kritickému bodu významne priblížili. (standard.sk)
Keby sa to nevysielalo naživo, človek by si myslel, že je to scéna z filmu. Guľka minula Trumpa veľmi tesne, škrtla mu o jeho ucho. Exprezident zrejme prežil iba vďaka náhlemu otočeniu hlavy. Znalcom thrillerov sa ihneď v mysli zjaví scéna z knihy Fredericka Forsytha Šakal, v ktorej atentátnik minie de Gaulla, pretože ten sa neočakávane začne po francúzsky bozkávať na tvár s veteránom.
Ihneď po vražde – strelec zabil jedného z účastníkov Trumpovho mítingu a dvoch ďalších ťažko zranil – sa začali špekulácie, čo to znamená pre volebnú kampaň. Nie je ťažké naraziť na názor, že sa voľby v podstate skončili a neúspešný atentát zaručil Trumpovi víťazstvo. Na takéto predpovede je zrejme príliš skoro. Preferencie Trumpovi určite krátkodobo stúpnu. Do volieb však zostávajú stále štyri mesiace a je nepravdepodobné, že tento „bonus za atentát“ vydrží.