V Štátnej Tretiakovskej galérii chystajú expozíciu viac ako sedemdesiatich ikon z fondov zberateľov. Mnohé z nich očaria verejnosť po prvý raz.
Ikony boli napísané v 14. – 19. storočí. Viaceré sa späť do ruskej zeme vrátili z Európy, kde ich vydražili na aukciách.
Väčšinou ide o hagiografické ikony znázorňujúce epizódy zo života svätcov. Súčasťou expozície sú zobrazenia proroka Iľju (Eliáša), sv. Mikuláša Divotvorcu, sv. mučeníc Paraskevy z Ikónia, Anastázie z Ríma či raritné ikony prepodobného Jozefa Hymnografa, mučeníkov Viktora z Damasku, Bonifáca z Tarsu a iných. Nechýba ani ikona najvýznamnejšieho ruského svätca – prepodobného Sergija Radonežského.
Prítomné sú tiež kópie zázračných ikon Bohorodičky. Medzi nimi je aj ikona Matky Božej Vladimírskej.
Tip redakcie SRS: Tým, ktorí veria v náboženskú silu ikon, odporúčame texty (mnohé sú preložené) z webov rodon.cz a revue.theofil.cz. Pripomínajme si, že to boli najmä ruskí religiózni myslitelia a ikonopisci 20. stor. (J. N. Trubeckoj, S. N. Bulgakov, P. A. Florenskij, V. N. Losskij, L. A. Uspenskij, G. I. Krug, P. N. Evdokimov a ďalší), kto znovuobjavil duchovný svet pravoslávnych ikon pre moderného človeka.
Na webe rodon.cz taktiež nájdete state expertov, ktorí sa ikonám venovali ako umenovedci. Aj ich pohľady sú nesmierne podnetné.