V poslednom období vyšli viaceré správy o rapídnom poklese pôrodnosti na Slovensku a v Česku. Analýza, ktorú som zhruba pred rokom uverejnil v denníku Štandard, tak získala aktualizačný náboj. Čitateľom ju preto znova pripomíname.
Dve témy sú na Slovensku dôležité. Jedna, o ktorej sa cudne mlčí, druhá, o ktorej sa tým viac rozpráva. Téma, o ktorej sa mlčí, je reálna, téma, o ktorej sa rozpráva, je iracionálna.
Téma, o ktorej sa mlčí, je demografický problém, rodí sa málo detí. Téma, o ktorej sa tým viac rozpráva, je štátna podpora cirkví. Z času na čas sa objavia v niektorom médiu prepočty, ako a kedy štát nebude schopný plniť svoje sociálne záväzky, pretože nebude dosť zamestnaných ľudí, ktorí by plnili svojou prácou štátnu pokladnicu. Hneď sa objavia riešitelia problému, ktorí navrhujú prijímať viac emigrantov, najmä z Afriky a Blízkeho východu, ktorých je neúrekom.
O štátnej podpore cirkví, ktorú vraj treba zrušiť, hovoria najmä liberáli a progresívci pri prerokúvaní návrhu nového rozpočtu, ale aj pri iných príležitostiach. Liberáli a progresívci zároveň kladú odpor všetkým zákonodarným iniciatívam, ktoré smerujú k zvýšeniu počtu „domácich“ detí.
Základnou úlohou štátnej politiky je riešiť problémy, ktoré brzdia rozvoj spoločnosti a štátu. Teraz je jedným takým problémom nepriaznivá demografická situácia. Vláda a parlament vždy zvažujú, kde a ako problém vyriešia najlepšie. Priamočiarym riešením je spravidla finančná podpora. V tomto prípade finančná podpora na dieťa. Ani tá však nerieši všetko. V niektorých rodinách prijímajú viac detí, v iných neprijímajú a žiadna finančná podpora ich postoj nezmení. Štátna podpora, vrátane finančnej, bude najúčinnejšia vtedy, ak pôjde smerom, ktorý zvýši alebo podporí počet žien, ktoré už doteraz prijímajú viac detí. Ostatné finančné podpory demografie zostanú rovnaké ako doteraz.
Sčítanie obyvateľov potvrdzuje – opakovane – že veriace ženy prijímajú viac detí než neveriace. Iné sociologické údaje dopĺňajú, že v usporiadaných rodinách sa rodí viac detí než v rozvrátených, ale oba údaje navzájom súvisia. Vieru žien v Boha pozitívne ovplyvňujú cirkvi. Posledné sčítanie obyvateľov sa na Slovensku uskutočnilo v roku 2021. Jeho výsledky sa publikujú postupne, prípadne niektoré ani nie sú publikované, ale z dostupných výsledkov sa dajú vypočítať. Podobné výsledky sa dosahujú prakticky vo všetkých krajinách.
Z výsledkov sčítania obyvateľov 2021 vyplýva, že veriace ženy priviedli na svet v priemere o 8,67 percentného bodu viac detí než neveriace. Ďalej pripájam výpis z výsledkov sčítania obyvateľov a metódu výpočtu výsledku, ktorý uvádzam vyššie. Výpočet urobil – a uvádza jeho metódu – Peter Mach, bývalý predseda Štatistického úradu SR.
Ženy na Slovensku 15-ročné a staršie podľa náboženského vyznania a počtu živonarodených detí
Prameň: SODB 2021
Štatistický úrad SR zverejnil na webovej stránke www.scitanie.sk ďalšie údaje zo sčítania obyvateľov, ktoré prezentujú vzájomné prepojenie viacerých ukazovateľov (rozšírené výsledky). Náboženského vyznania sa týka aj táto tabuľka: Ženy 15-ročné a staršie podľa veku (jednotky veku), národnosti, náboženského vyznania a počtu živonarodených detí“.
Z údajov tejto tabuľky som spracoval zjednodušenú tabuľku, ktorá ženy nad 15 rokov rozdelila v riadkoch podľa počtu detí a v stĺpcoch podľa náboženstva, ale len pre rímskokatolícke, gréckokatolícke a evanjelické augsburského vyznania, všetky ostatné náboženstvá sú spočítané spolu a potom sú ženy bez vyznania a ženy, ktoré vyznanie neuviedli.
Z posledných dvoch riadkov tabuľky, kde sú súčty žien s deťmi a žien celkom, možno urobiť tieto závery:
Zo všetkých žien vo veku 15 a viac rokov (2 360 760) je žien s deťmi 74,21 percenta (1 752 021). Pre ženy, ktoré sa prihlásili k náboženstvu, je percento žien s deťmi 76,80 percenta, pre rímskokatolícke náboženstvo je percento žien s deťmi dokonca 76,99 percenta, kým pre ženy, ktoré sa deklarovali bez vyznania, je to len 68,13 percenta.
Medzi veriacimi ženami je teda o viac ako o 8 percentuálnych bodov (presne 8,67 bodu) viac matiek ako medzi ateistkami.
Pani Jana Bittó Cigániková, prípadne Irena Biháriová, angažujúce sa proti zákonným opatreniam, ktoré by mohli zvýšiť počet detí u slovenských žien, vaše reči by zneli presvedčivejšie, keby ste sa najskôr angažovali za zvýšenie počtu detí u žien vašej krvnej skupiny aspoň o tých 8 percentuálnych bodov.