Vo veku 75 rokov po ťažkej chorobe zomrel Jaroslav Bašta. Bol disidentom, politickým väzňom, signatárom Charty 77, po páde komunizmu spravodajským dôstojníkom a funkcionárom FBIS, ministrom, poslancom Poslaneckej snemovne ČR, veľvyslancom. (standard.sk)
Nie tak dávno som tu písal nekrológ po úmrtí svojho kolegu z Federálnej bezpečnostnej informačnej služby (FBIS) Juraja Kohutiara. Dnes musím písať ďalší.
Jaroslav Bašta bol disidentom, politickým väzňom, signatárom Charty 77, po páde komunizmu spravodajským dôstojníkom a funkcionárom FBIS, ministrom, poslancom Poslaneckej snemovne ČR, veľvyslancom Českej republiky v Moskve a Kyjeve.
Jeho poslednou politickou aktivitou bola kandidatúra za českého prezidenta vo voľbách v roku 2023. Jaroslav Bašta získal štvrť milióna hlasov (4.45 percenta).
A pre mňa je dôležité, že sme boli na začiatku 90. rokov takmer rok kolegami. Obaja sme boli námestníkmi riaditeľa FBIS.
Baštov politický oblúk
Jaroslav vždy patril k ľavici. Zároveň však vždy dokázal reflektovať prichádzajúce protirečenia a problémy čias. Preto jeho ľavicová orientácia prechádzala rôznymi, občas vzájomne protirečivými podobami.
Ako dvadsaťročný sa v roku 1968 angažoval v neformálnom ľavicovom Hnutí revolučnej mládeže, ktorá sa búrila proti byrokratickému socializmu komunistickej strany a žiadala samosprávnu demokraciu. V tomto mládežníckom hnutí sa okrem Baštu angažovali aj ďalší neskorší disidenti ako Petr Uhl, Petruška Šustrová, Jan Frolík, či Ivan Dejmal. Petr Uhl bol známy ako trockista a iste tam nebol jediný taký.
Jaroslav Bašta bol za svoju politickú činnosť zatknutý v roku 1970, v roku 1971 bol odsúdený na dva a pol roka väzenia, prepustený bol v roku 1972.
Bol vyštudovaným archeológom, ale pochopiteľne túto svoju profesiu nemohol vykonávať, pracoval ako robotník.
Bol jedným z prvých signatárov Charty 77.
Po páde komunistického režimu pôsobil od roku 1990 na Federálnom ministerstve vnútra v novej československej kontrarozviedke, ktorá niesla v roku 1990 názov Úrad na ochranu ústavy a demokracie, v roku 1991 Federálna bezpečnostná informačná služba.
Po odchode z rezortu vnútra sa začal od roku 1994 politicky angažovať v Zemanovej sociálnej demokracii (ČSSD).