Bývalý poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovič hovorí, že mnohí na Ukrajine snívajú o zvrhnutí Volodymyra Zelenského a o prevzatí moci armádou. Takýto scenár by však podľa neho Ukrajinu položil na lopatky. Zároveň tvrdí, že Putin nechce zničiť Ukrajinu, ale NATO. A to sa mu vraj po zvolení Donalda Trumpa môže podariť. Arestovič pritom odporúča, že Ukrajina by sa mala chopiť príležitosti mierových rokovaní s Ruskom. (standard.sk)
Olexij Arestovič poskytol ukrajinskému novinárovi Nikolajovi Feľdmanovi povšimnutiahodný rozhovor, v ktorom sa vyjadril k výmene vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného, motiváciám ruského prezidenta Vladimira Putina k mierovým rokovaniam a k chaotickej dynamike na americkej politickej scéne.
Puč ako najhorší scenár. Bez americkej pomoci skončíme do dvoch mesiacov
Arestovič je presvedčený, že operáciu na odstránenie Zalužného vláda dlho pripravovala tak, aby nerozhnevala národ – jeho popularita totiž bola vyššia než Zelenského – a aby nedošlo k rozvratu v armáde. Zalužného vystriedal generál Oleksandr Syrskyi, ktorý je medzi vojakmi nepopulárny, k prezidentovmu pohľadu na vojnu však má mať bližšie než jeho predchodca.
„Odstraňujú Zalužného klan na všetkých úrovniach armády a dochádza k jeho nahradeniu Syrského klanom,“ povedal Arestovič, podľa ktorého je takýto vývoj pri výmene veliteľov prirodzený a deje sa napriek tomu, že osobné vzťahy medzi dvoma generálmi sú dobré.
Na Ukrajine sa podľa Arestoviča veľa hovorilo o tom, že najlepšie by bolo, keby Zalužnyj Zelenského zvrhol.
Bývalý Zelenského poradca to však označil za synonymum katastrofy: Keby sa tak stalo, kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by získal najlepší argument na zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine. V takom prípade by podľa Arestoviča munícia protivzdušnej obrane došla do mesiaca a front by Rusi prelomili do dvoch mesiacov.
„Koniec krajiny, Afganistan, partizánska vojna, to je cena pokusu o prevrat, o ktorom všetci tak dlho snívajú,“ zhodnotil takéto úvahy Arestovič. Doplnil, že americká pomoc visí na vlásku a Zalužnyj svoju zodpovednosť voči krajine pochopil.
Ešte provokatívnejšie sú však pre mnohých jeho úvahy o Putinovi.
Pre Putina je to občianska vojna, ktorá ho morálne ťaží
Nasledujúca úvaha reaguje na minulotýždňový rozhovor amerického novinára Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom. Arestovič hovorí: „Na Putina sa na Západe dívajú cez ľavicovo liberálnu optiku, pokúšajú sa z neho urobiť marginalizovanú príšeru, fašistu, čierneho démona.“
A na ďalšom mieste dodáva: „Tí istí ľudia v ďalšom argumente, v ďalšej vete za čiarkou, hovoria, že je to starý šialený dedo a nie je dôležité, čo hovorí.“
Podľa Arestoviča ani jedno z týchto tvrdení neplatí. Keby bol Putin „šialený dedo“, nemohol by byť hrozbou pre svetový systém. Ruský prezident tiež podľa Arestoviča nie je fašista. „Putin je z tých politikov, ktorí boli v Rusku pri moci, najliberálnejší,“ vyhlásil. Pripomenul tak vyše desať rokov starý text ruského spisovateľa Viktora Jerofejeva, keď napísal, že Putin je liberálnejší ako 80 percent Rusov.
Bývalý Zelenského poradca komentoval aj najnovšie Putinove výroky, že je pripravený na dohodu s Američanmi. Mimochodom, zatiaľ čo naše noviny riešili najmä amerického novinára, presne to si na Carlsonovom rozhovore s Putinom všimol aj New York Times, venovali tomu samostatnú analýzu. Arestovič zašiel ešte ďalej a o Putinovi hovoril spôsobom, aký nielen u nás nenájdete.